Masażysta - kiedy warto wybrać się na masaż u fizjoterapeuty lub masażystki. Jak wygląda sesja i jak się do niej przygotować?
Masażysta – kiedy warto umówić się na sesję? Jak wygląda masaż i jakie są jego rodzaje? Wiele osób kojarzy masaż jako odpoczynek i relaks lub część rehabilitacji bólu w masażu leczniczym. Usługi masażu oferują jednak o wiele więcej. Masaż może wykonywać zarówno rehabilitant, technik masażysta, jak i fizjoterapeuta. Poniżej dowiesz się, jaka jest różnica między poszczególnymi zawodami, a także czym dokładnie zajmuje się masażysta.
Kim jest technik masażysta i czym różni się fizjoterapeuta od masażysty?
Masażysta to osoba, która wykonuje masaż poprzez wykorzystanie różnych technik. Mogą to być techniki lecznicze, relaksujące lub upiększające. Masażysta może być jednocześnie fizjoterapeutą i zajmować się rehabilitacją ruchową i sportową, ale nie musi nim być. Jest to osoba, która przede wszystkim wykonuje masaże i techniki relaksacyjne. Zawód masażysty mogą wykonywać osoby, które zakończyły edukację z tytułem technika masażysty lub osoba z kwalifikacją medyczną do wykonywania tego zawodu.
Fizjoterapeuta oprócz posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu masażu specjalizuje się również w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Do wykonywania tego zawodu konieczne jest skończenie studiów na kierunku Fizjoterapii. Ci specjaliści wykonują również ćwiczenia terapeutyczne, określają postawy ciała, a także korygują niewłaściwe techniki ruchowe. Masaż jest jedynie częścią ich pracy w procesie leczenia urazów i wielu innych problemów poprzez szeroko rozumianą fizjoterapię. Dlatego też najczęściej stosowany przez nich jest masaż leczniczy.
W związku z powyższym technik masażysta jest to osoba, która różni się od fizjoterapeuty tym, że nie ma uprawnień do diagnozowania schorzeń. Jeśli masażysta nie jest jednocześnie fizjoterapeutą, nie zajmuje się również ogólną rehabilitacją ruchową. Jeśli zależy nam jedynie na masażu, lepiej wybrać technika masażystę. Ma on o wiele większy wachlarz możliwości w technikach masowania, ponieważ na tym skupia się jego zawód.
Najbardziej popularne rodzaje i techniki, z jakimi pracuje masażysta
Niezależnie od tego, czy wybieramy się na masaż u fizjoterapeuty rehabilitanta, czy technika masażysty, wykorzystują oni często te same techniki pracy z klientem. Metody są oczywiście dobierane do rodzaju masażu, na jaki się zapisujemy. Inne techniki będą wymagane w przypadku dolegliwości bólowych, a inne, kiedy chcemy się zrelaksować.
Masaże różnego rodzaju można podzielić na kilka grup tematycznych. Dzielą się one na:
- masaż relaksacyjny – masaż relaksacyjny to rodzaj zabiegu, którego celem jest uzyskanie stanu głębokiego relaksu.
- masaż leczniczy – to rodzaj masażu, który łagodzi dolegliwości bólowe i w przypadku urazów. Pomaga także w leczeniu chorób i ich profilaktyce. Może on również pomóc poprawić krążenie, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz działać wspomagająco w procesach rehabilitacji tkanek. Jest on stosowany jako zabieg wspomagający przy rehabilitacji i fizjoterapii w przypadku choroby, urazów ciała czy w stanach pooperacyjnych.
- masaż neurologiczny – masaż ten jest częścią rehabilitacji, która jest stosowana w leczeniu pacjentów z urazami i w przypadku w chorobach neurologicznych. Może on pomóc w zmniejszeniu bólu, poprawić ruchomość i zwiększyć siłę mięśniową.
- masaż sportowy – jest rodzajem terapii, w którym fizjoterapeuta ma na celu złagodzenie bólu i napięcia mięśni u osób, które uprawiają sport. Jego celem jest także poprawa wydolności i zwiększenia osiągów podczas wykonywanych aktywności. Zapobiega kontuzjom i wspomaga leczenie już powstałych urazów.
- masaż ciążowy – jest to praca z fizjoterapeutą w ciąży. Pomaga wyzwolić się z bóli typowych dla okresu ciąży, a także uelastycznić tkanki i mięśnie przed porodem. Pomoże to w uniknięciu urazów podczas samego porodu, jak i podczas codziennych czynności.
- masaż kosmetyczny/upiększający – ma za zadanie poprawić wygląd naszej skóry twarzy.
Rodzaje masażu najchętniej wykorzystywane podczas pracy masażysty
Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy, techniki zależne od przyczyny, z jaką osoba zgłasza się do masażysty. Do najchętniej wykorzystywanych podczas wykonywania usługi należą:
- techniki masażu relaksującego, takie jak na przykład masaż gorącymi kamieniami, aromaterapia, masaż Shiatsu, masaż Lomi-Lomi, Refleksologia, lub masaż czekoladą.
- techniki masażu leczniczego, jak metoda klasyczna, masaż limfatyczny, na całe ciało lub punktowy, czy wykonywany typowo na stawach (centryfugalny)
- techniki masażu sportowego, które skupiają się na rozbijaniu zbitych mięśni i ich regeneracji, w tym masaż tkanek głębokich, terapia mięśniowo-powięziowa. Stosowane są również taśmy do kinesiotapingu.
- techniki masażu neurologicznego obejmujące najczęściej metodę PNF, metodę Vojty i Bobath i integrację sensoryczną
Jak wygląda sesja u masażysty i jak się do niej przygotować?
Na sesji masażu należy liczyć się z tym, że trzeba będzie obnażyć część ciała przeznaczoną do wykonania masażu. Możemy ubrać się w komfortową bieliznę, jeśli to sprawi, że poczujemy się swobodniej. Często przy masażu całego ciała (zwłaszcza w przypadku masażu relaksacyjnego) otrzymasz jednorazową bieliznę do przebrania od specjalisty.
Przed rozpoczęciem sesji masażysta powinien skonsultować z klientem jego ewentualne problemy zdrowotne. Dzięki temu może on wybrać odpowiednie techniki masażu. Powinien też wiedzieć o wszystkich aktualnych urazach, które mogłyby przeszkodzić w wykonaniu usługi. Skóra powinna być oczyszczona, po demakijażu i bez nałożonych balsamów. Jest to spowodowane tym, że masażysta może używać olejków rozgrzewających skórę podczas sesji lub innych substancji jak miód, jogurt czy czekolada przy zabiegach relaksacyjnych. W takim przypadku po wykonaniu usługi najczęściej masażysta wskaże nam miejsce, w którym możemy się wytrzeć lub wziąć szybki prysznic po sesji.
Sesja trwa najczęściej od 30min do godziny. W tym czasie masażysta wykonuje zabieg różnymi technikami. Może również używać narzędzi wspomagających. Są oczywiście wyjątki, jak rytuały relaksacyjne, które mogą trwać dłużej, lub specjalistyczne, krótsze sesje.
Niezależnie od tego, czy chcesz skorzystać z usług fizjoterapeuty lub masażysty z przyczyn dolegliwości bólowych, czy chęci rozładowania napięcia – warto spróbować. Nasi eksperci w Reha Sopot czekają z otwartymi rękami, zarówno w przypadku usług masażu leczniczego, sportowego, neurologicznego, jak i relaksacyjnego.