https://rehasopot.pl
Scroll Top
Kinesiotaping

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne taśmami kinezjologicznymi

Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping. Chociaż termin ten brzmi nieco obco, nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje. W ostatnich latach dziedzina medycyny, jaką jest rehabilitacja, bardzo szybko ewoluuje. Odkrywane są coraz lepsze metody leczenia bólu, a także przywracania codziennego komfortu. Kolejną innowacją na rynku fizjoterapii jest właśnie Kinesiotaping i taśmy kinezjologiczne. Na czym polega ta metoda, do czego jest wykorzystywana i czym są wspomniane taśmy kinezjologiczne? Przekonaj się o tym, a także sprawdź, jak plastrowanie dynamiczne może pomóc w Twoim codziennym życiu.

Kinesiotaping

Co to jest plastrowanie dynamiczne (kinesiotaping) i czym są taśmy do kinesiotapingu?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to metoda, która polega na technice aplikacji odpowiednich taśm kinezjologicznych na skórze pacjenta. Ma to na celu pomoc w leczeniu i zapobieganiu urazom. Wykorzystuje się ją głównie w fizjoterapii, ale może być także stosowana przez osoby uprawiające sporty. Działanie plastrów jest bardzo szerokie. Metoda ta działa na ośrodki ruchu, mięśnie, stawy i układ limfatyczny.

Technikę terapii taśmami można określić jako pobudzającą. Uniesienie skóry za pomocą plastra powoduje pobudzenie drenażu limfatycznego pod skórą. Sprzyja to regeneracji tkanek i zmniejszeniu ewentualnego obrzęku czy stanu zapalnego. Naklejenie taśm kinezjologicznych pomaga również w zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Chroni tym samym przed kontuzją lub nieprawidłowym ułożeniem kończyny podczas ruchu.

Jak wybrać taśmy kinezjologiczne do kinesiotapingu?

Plastry do kinesiotapingu są specjalnie przygotowane do tego zabiegu i posiadają odpowiedni kształt oraz rozmiar. Są one produkowane z różnych materiałów. Najczęściej są to mieszanki bawełny z lycrą, dzięki czemu są miękkie i elastyczne. Taśmy kinezjologiczne są specjalnymi plastrami, które stosuje się w celu leczenia różnego rodzaju dolegliwości, w tym bólu.

W kinesiotapingu używa się kilku rodzajów taśm kinezjologicznych. W zależności od celu terapii i rodzaju dolegliwości stosowane są:

  • taśmy kinezjologiczne elastyczne – do łagodzenia bólu i napięcia mięśniowego. Taśmy te są bardzo elastyczne i wykonane z materiałów takich jak bawełna i nylon. Plastry te są poddawane aplikacji bezpośrednio do skóry w miejscach, gdzie odczuwany jest ból. Dzięki uniesieniu skóry tworzą większą przestrzeń między skórą a mięśniami, stawami lub powięziami. Metoda ta przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Dzięki technikom wykonania plastrów i użycia kleju medycznego, taśmy nie krępują w żaden sposób ruchów pacjentów,
  • taśmy kinezjologiczne rehabilitacyjne – są to plastry wykonane z lateksowej tkaniny. Ich zadaniem jest budowanie sztucznego oporu dla mięśni. Są zalecane do wspomagania procesów rehabilitacyjnych, ponieważ wspierają budowę siły mięśni. Jest to również dobra metoda na podniesienie wydajności treningów sportowych,
  • taśmy kinezjologiczne usztywniające – stosowane są jako metoda wsparcia mięśni lub stawów. Działają poprzez aplikację i unieruchomienie tych części. Stosowane są najczęściej po urazach. Poprzez metodę usztywnienia pomagają również sportowcom w uniknięciu kontuzji.
plastrowanie dynamiczne

Czy w plastrowaniu dynamicznym kolor plastra ma znaczenie?

Wbrew pewnym mitom krążącym w obiegowej opinii, kolory taśm nie mają żadnego znaczenia. Ich właściwości nie są uzależnione od koloru, a raczej od użytych materiałów. Tak więc niezależnie od tego, czy plaster do kinesiotapingu jest różowy, czy niebieski – ma takie samo działanie na ośrodek ruchu. Praktycznym zastosowaniem jest przykładowo taśma kinezjologiczna w kolorach beżu. Możemy użyć jej, jeśli nie chcemy, aby taśmy z aplikacją w widocznym miejscu rzucały się w oczy.

Z plastrami do kinesiotapingu jest jak z każdym innym produktem. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość produktu. Jednak ze względu na wiele rodzajów taśm, polecamy w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii specjalisty – fizjoterapeuty. Samodzielna aplikacja nie jest niemożliwa, jednak wymaga bardzo dużej wiedzy medyczno – anatomicznej.

Na jakie dolegliwości pomoże terapia plastrowania dynamicznego?

Kinesiotaping jest techniką o dosyć wszechstronnym zastosowaniu. Aplikacje plastrów mogą pomóc na wiele dolegliwości, nie tylko bólowych.

Do najbardziej popularnych wskazań kinesiotapingu należą:

  • stany pourazowe i kontuzje, w tym niestabilności stawów, zwichnięcia i skręcenia,
  • bóle pleców i kończyn, w tym spowodowane trybem pracy lub sportem,
  • bóle zwyrodnieniowe i w stanach zapalnych,
  • zaburzenia i obrzęki limfatyczne,
  • wady kręgosłupa i klatki piersiowej (np. skolioza),
  • zaburzenia i wady ortopedyczne (np. nieprawidłowe ustawianie stóp),
  • wspomagająco przy terapiach neuronalnych (np. zaburzenia równowagi),
  • podniesienie wydolności podczas treningów sportowych i pomoc w uniknięciu kontuzji,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • pozaterapeutyczne zastosowanie taśm w przemyśle kosmetycznym (kinesiotaping twarzy).

Przeciwwskazania do naklejania taśm kinezjologicznych w kinesiotapingu

Fizjoterapeuta może również odmówić aplikacji taśm, w przypadku kiedy zauważy niepokojące sygnały. Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz się do specjalisty, lub zdecydujesz się na samodzielną aplikację plastrów.

Do głównych przeciwwskazań kinesiotapingu i aplikacji taśm należą:

  • zaawansowane choroby skóry, jak na przykład łuszczyca czy stany zapalne,
  • widoczne, niewygojone rany i podrażnienia skórne,
  • owrzodzenia skóry,
  • alergie skóry na kleje używane w taśmach,
  • sytuacje, w których taśmy kolidują z ćwiczeniami stosowanymi przez pacjenta,
  • choroby nerek,
  • zmiany nowotworowe na skórze.
plastrowanie dynamiczne

Jak wygląda plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping u fizjoterapeuty?

Aplikacje taśm do kinesiotapingu wykonywane są przede wszystkim przez doświadczonych fizjoterapeutów. Przed wizytą w centrum należy odpowiednio się przygotować.

Przed aplikacją należy pamiętać o tym, aby:

  • odtłuścić skórę, czyli pozbawić ją kremów i olejków utrudniających utrzymanie taśm, najlepiej umyć wodą z mydłem,
  • wydepilować obszar naklejenia w przypadku bardzo silnego owłosienia miejscowego,
  • absolutnie nie odkażamy skóry alkoholem etylowym. Po kontakcie z klejem z plastra może dojść do piekącej reakcji chemicznej.


Plaster do kinesiotapingu działa średnio przez 5-7 dni. Po tym czasie należy zdjąć go poprzez naciągnięcie skóry przy jednym krańcu plastra. Po naciągnięciu skóry należy pociągnąć za końcówkę plastra w odwrotnym kierunku do wzrostu włosów. Podczas ciągnięcia plastra należy przesuwać dłoń tak, aby utrzymać naciągnięcie skóry na oczyszczanej powierzchni. Dzięki tej technice unikniemy podrażnień lub uszkodzeń skóry podczas odrywania plastrów.

Metoda kinesiotapingu może być wykorzystywana bez ograniczenia czasowego. Warunkiem jest jedynie to, czy podczas plastrowania dynamicznego nie wystąpiła reakcja alergiczna. W takiej sytuacji należy zaprzestać natychmiast używania taśm. Dalsze stosowanie plastrów może pogorszyć kondycję skóry.

Nie wierzysz w moc taśm? Umów się na wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty w naszym centrum rehabilitacji. Przekonaj się na własnej skórze, jak działa kinesiotaping!

Skip to content