https://rehasopot.pl
Scroll Top

Fizjoterapia w ciąży – jak i kiedy się zgłosić

JAK I KIEDY DO FIZJOTERAPEUTY W CIĄŻY - CZYLI FIZJOTERAPIA W CIĄŻY I JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

Fizjoterapia w ciąży to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie komfortu podczas ciąży i w czasie porodu. Prowadzi ją fizjoterapeuta, który ustala indywidualny program ćwiczeń oraz dostosowuje je do możliwości i potrzeb kobiety ciężarnej. Wszystkie elementy tej swoistej rehabilitacji służą poprawie kondycji fizycznej i samopoczucia przyszłej mamy.

Na czym polega fizjoterapia w ciąży, dlaczego i na jakim etapie najlepiej ją rozważyć?

Fizjoterapia jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, które doświadczają dolegliwości takich jak bóle mięśni i kręgosłupa, opuchnięte nogi, rozstępy oraz nadmierna senność. Należy pamiętać, że podjęcie każdej aktywności fizycznej, nawet takiej formy rehabilitacji jak masaż, wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Fizjoterapeuta może pomóc w niwelowaniu bólu i innych dolegliwości, zwłaszcza od drugiego trymestru ciąży. Wtedy zmiany fizjologiczne są największe i spowodowane są najszybszym wzrostem dziecka. W związku z tym, w tym okresie może nasilać się najbardziej ból kręgosłupa, a także mięśni bocznych. Wizyta u fizjoterapeuty dla kobiet w ciąży może być również zbawienna w przypadku predyspozycji do powstawania rozstępów na skórze. 

Największa grupa kobiet decyduje się jednak na fizjoterapię w ostatnim trymestrze ciąży, celem przygotowania do rozwiązania. Bardzo ważnym dla kobiet w ciąży jest w tym momencie ćwiczenie, a także umiejętność relaksacji mięśni dna miednicy. Celem jest umiejętne rozluźnienie dnia miednicy podczas porodu, dzięki czemu dziecko może łatwiej wyjść na świat. Ponadto, ćwiczenie samych mięśni dna miednicy ma pomóc na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu podczas ostatnich miesięcy ciąży.

Fizjoterapia w ciąży

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych w czasie ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży obejmuje głównie ćwiczenia rozciągające oraz oddechowe. W skład zabiegów rehabilitacyjnych od drugiego trymestru najczęściej wchodzą również masaże. 

Do najbardziej popularnych zabiegów rehabilitacyjnych dla kobiet w ciąży należą:

  • masaże
  • kinesiotaping – pomocny zarówno w dolegliwościach bólowych, jak i przy profilaktyce rozstępów
  • terapia manualna – najbardziej pomocna w bólach kręgosłupa i dolegliwościach mięśniowych
  • trening mięśni dna miednicy – bardzo skuteczny w przypadku problemów z trzymaniem moczu
  • zajęcia grupowe typu fitness dla kobiet w ciąży
  • indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą, dobrane indywidualnie do przyszłej mamy i jej możliwości
  • ćwiczenia w wodzie – świetny rodzaj rehabilitacji, gdyż działa odciążeniowo na kręgosłup i wzmacnia mięśnie podczas ćwiczeń z oporem wody
  • ćwiczenia przydatne w okresie porodu – typowe ćwiczenia pozycji, rozluźnienia miednicy i mięśni, ćwiczenia oddechowe
Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia w ciąży - Jakich zabiegów i aktywności unikać?

Ciąża jest specyficznym okresem, w którym ciało kobiety musi wytrzymać ogromne zmiany fizjologiczne. Przede wszystkim każda aktywność powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciąże. Podejmując również jakiekolwiek zabiegi rehabilitacyjne u fizjoterapeuty, musi jednak uważać, aby nie zaszkodzić nieumyślnie dziecku.  W związku z tym istnieje szereg przeciwwskazań do podejmowania takich aktywności w każdym trymestrze ciąży. Biorąc to pod uwagę, przyszła mama powinna unikać zabiegów takich jak:

  • laseroterapia i wszelkie naświetlania
  • prądy lecznicze
  • magnetoterapie
  • sauna
  • działania urządzeniami ultradźwiękowymi
  • krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu
  • zabiegi rozgrzewające
  • gimnastyka atletyczna

Fizjoterapia w ciąży - Przykłady domowych ćwiczeń 

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Najważniejsze jest, aby dbać o siebie i swoje zdrowie, a także o zdrowie dziecka. Fizjoterapia w czasie ciąży może być jednak bardzo pomocna. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

1. Ćwiczenia rozciągające – stosowane na większość partii ciała są one bardzo pomocne w uelastycznieniu ciała i wygodniejszemu ułożeniu ciała podczas porodu. Przykładem są głębokie przysiady, które rozluźniają mięśnie dna macicy i kręgosłup w dolnym odcinku. Przydatna również może być piłka rehabilitacyjna, na której to przyszła mama może wygodnie i delikatnie rozciągać wszystkie mięśnie w pozycji siedzącej

2. Ćwiczenia miednicy – delikatne ruchy miednicy w przód i tył aktywizują mięśnie dna miednicy i mięśnie brzucha.

3. Ćwiczenia oddechowe – świetne ćwiczenia przygotowujące do porodu, jak również relaksujące. Warto skupić się na oddechu torem przeponowym.

4. Ćwiczenia poprawiające krążenie – krążenia stóp w lewą i prawą stronę.

Korzyści z fizjoterapii ciążowej

Wizyty u fizjoterapeuty w czasie ciąży mogą przynieść wiele korzyści dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Dzięki regularnym ćwiczeniom kobieta w ciąży może zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zapobiegać im w przyszłości. Warto pamiętać również o rozciąganiu – dzięki rozciągnięciu mięśni ud, dna miednicy, pośladków czy pleców – sam poród będzie o wiele łatwiejszy i szybszy. Kobiety w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze, często narzekają na dolegliwości związane z obrzękami. Dzięki masażom i aktywności możemy również pozbyć się tego problemu i poprawić krążenie krwi i przepływ limfy.

Jedną z największych korzyści estetycznych jest uelastycznienie skóry. Dzięki temu możemy uniknąć lub zmniejszyć ilość powstających z czasem rozstępów. Są one dosyć zauważalną, niezbyt chcianą pamiątką po porodzie.

Jeśli więc aktualnie oczekujesz przyjścia na świat swojego malucha – nie czekaj za długo! Skonsultuj ze swoim lekarzem możliwość wizyty u fizjoterapeuty i wpadnij do Reha Sopot na wizytę z naszym specjalistą.

Fizjoterapia w ciąży
Skip to content