https://rehasopot.pl
Scroll Top

MASAŻ SPORTOWY SPOSOBEM NA REGENERACJĘ I LEPSZE WYNIKI. RODZAJE MASAŻU DLA SPORTOWCÓW​

Masaż sportowy jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów masażu. Każdy sportowiec wie, że ciągłe ćwiczenia powodują napięcia, ale i ryzyko kontuzji. Masaż nie jest zarezerwowany jedynie dla osób chcących się zrelaksować, czy dla osób z bólami wymagającymi rehabilitacji. Masaż sportowy jest szczególnie polecany osobom, które regularnie uprawiają sport oraz tym, którzy mają problemy ze stawami i więzadłami. Ten rodzaj masażu towarzyszy również olimpijczykom i każdej osobie, która trenuje zawodowo. Pomaga również w rehabilitacji sportowej.

Masaż sportowy

Czym jest i czym różni się masaż sportowy od innych rodzajów jak na przykład masaż klasyczny?

Masaż sportowy jest rodzajem terapii, w którym fizjoterapeuta ma na celu złagodzenie bólu i napięcia mięśni u osób, które uprawiają sport. Jego celem jest także poprawa wydolności i zwiększenia osiągów podczas wykonywanych aktywności. Masaż ten różni się od innych typów tym, że jest bardziej intensywny i dotyczy głównie obszarów ciała, które są narażone na duże obciążenia podczas uprawiania sportu. 

Wykonuje się go przy użyciu specjalnych technik, które pomagają w regeneracji mięśni, a także zmniejszają ból i napięcie w ciele. Jest to część rehabilitacji, jak i profilaktyki sportowej.

Istnieje kilka rodzajów masażu sportowego, które mają różne cele i efekty i zastosowania:

  • Masaż treningowy – jest to masaż sportowy wykonywany przed aktywnością. Ma za zadanie zapobieganie przeciążeniu mięśni po treningu. Zabieg ten pozwala również na przyspieszenie regeneracji pomiędzy treningami. Ten rodzaj masażu i jego techniki powinny zostać dobrane do konkretnej dyscypliny, jaką uprawia sportowiec.
  • Masaż przedstartowy – jest to swoiste przygotowanie do zawodów lub większego wysiłku. Sportowy masaż startowy ma na celu mobilizację ciała do nadchodzącego wydarzenia bez ryzyka kontuzji. Wykonywany jest po ostatnim treningu jako swoista rozgrzewka uzupełniająca.
  • Masaż startowy – ostatni masaż i dopełnienie rozgrzania organizmu przed samym wysiłkiem. Zabieg wykonywane jest bardzo energicznie przed samym startem zawodów celem wyciągnięcia z zawodnika ostatnich potencjalnych pokładów mocy.
  • Masaż powysiłkowy – jest to tak zwany masaż regeneracyjny. Ten zabieg ma na celu obniżenie powysiłkowego napięcia mięśniowego. Rozluźnia mięśnie, tkanki i przywraca ciało do stanu sprzed zawodów czy intensywnego treningu. Pomaga również w uśmierzeniu bólu i regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśni.
  • Masaż kondycyjny – Celem tego zabiegu jest podtrzymanie organizmu w dobrej formie i utrzymuje elastyczność mięśni i ścięgien. Metodę tą stosuje się jako formę rehabilitacji i dbałości o ciało między sezonami, kiedy treningi są mniej intensywne. Użyte w nim techniki pozwalają na utrzymanie z dala od kontuzji, ale i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.
Masaż sportowy

Masaż sportowy częścią rehabilitacji i fizjoterapii sportowej - czyli jakie są wskazania i przeciwwskazania do wizyty u fizjoterapeuty?

Jeśli zastanawiasz się nad wizytą u fizjoterapeuty sportowego, najpierw zastanów się, czy tego rodzaju zabieg jest wskazany w Twojej sytuacji. Masaż sportowy jest bowiem przeznaczony dla osób, które uprawiają sport, w tym dla profesjonalnych zawodników sportowych i olimpijczyków. Ze względu na konkretne przeznaczenie i cel, jaki niosą za sobą takie masaże, nie powinny z nich korzystać osoby, które na co dzień sportu nie uprawiają lub ich treningi cechują się lekką aktywnością fizyczną.

Oprócz tego do przeciwwskazań masażu sportowego zaliczamy:

  • poważne problemy układu krążenia, zatory
  • aktywne infekcje i wysoka gorączka
  • choroby nowotworowe i okres rekonwalescencji

Ile trwa taki masaż i jak się do niego przygotować?

To, jak długo trwa masaż sportowy, zależy od jego rodzaju. Nie ma reguły co do tego, ile czasu fizjoterapeuta będzie masować sportowca w każdym rodzaju masażu sportowego. Masaże startowe i powysiłkowe mogą trwać jedynie kilka minut, ponieważ mają przygotować ciało zaraz przed i rozluźnić zaraz po treningu.  Praca fizjoterapeuty nad masażem treningowym lub kondycyjnym jest jednak dłuższa i może trwać nawet ponad 45 minut. Jest to uwarunkowane tym jaki cel i działanie dla mięśni, ścięgien i stawów ma dany zabieg.

Efekty masażu sportowego

Głównym zadaniem masażu sportowego jest swoista rehabilitacja mięśni lub przygotowanie ich do wysiłku. Masaż może przynieść pozytywne efekty dla organizmu osoby uprawiającej sport zawodowo. Do najważniejszych efektów masażu sportowego, w zależności od jego rodzaju, należą:

  • zapobieganie kontuzjom i leczenie urazów sportowych, a tym samym przyspieszenie powrotu do formy
  • oczyszczenie organizmu z toksyn i szybsza regeneracja pomiędzy treningami
  • poprawa krążenia, cyrkulacji limfatycznej i rozgrzanie mięśni
  • zwiększenie elastyczności mięśni i stawów
  • dotlenienie tkanek i poprawa metabolizmu wewnętrznego
  • polepszenie pracy układu nerwowego
  • relaksacja po treningu
  • pobudzenie przed treningiem

 

Już dziś umów się z fizjoterapeutą na masaż sportowy i przekonaj się, jak możesz rozgrzać mięśnie do pracy i podnieść osiągi w swojej dziedzinie!

Skip to content