https://rehasopot.pl
Scroll Top
Masaż relaksacyjny – dla naszego ciała i duszy

Masaż relaksacyjny - techniki, rodzaje i korzyści dla naszego ciała

Masaż relaksacyjny to rodzaj zabiegu, którego celem jest uzyskanie stanu głębokiego relaksu. Można go wykonywać zarówno na ciele całym, jak i tylko na częściach ciała.

Na czym polega i jak wygląda masaż relaksacyjny?

Podczas masażu relaksacyjnego stosowane są łagodne, powolne ruchy, a nacisk odczuwany przez pacjenta jest lekki lub umiarkowany. Inne rodzaje tego zabiegu, takie jak masaż sportowy lub terapeutyczny, mogą być bardziej intensywne i skupiać się na określonym obszarze ciała. Masaż relaksacyjny jest zazwyczaj wykonywany przez profesjonalnego masażystę, który ma doświadczenie w stosowaniu odpowiednich technik mających na celu zniwelowanie stresu i napięcia mięśni i skóry. W niektórych przypadkach można go jednak wykonać samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby.

Podczas masażu relaksacyjnego kluczowe jest ustalenie odpowiedniej atmosfery. Pomieszczenie powinno być ciche i spokojne, a temperatura powietrza optymalna dla pacjenta. Często podczas zabiegu masażu relaksacyjnego w gabinetach i spa jest puszczana muzyka relaksacyjna wzmagająca efekt odstresowujący.  Masażysta powinien rozpocząć zabieg masażu od rozgrzewania ciała pacjenta, a następnie stopniowo je zwalniać. Używa się do tego delikatnych, powolnych ruchów, a nacisk na ciało jest minimalny. Celem jest wywołanie uczucia głębokiego relaksu i odprężenia u osoby masowanej. 

Podczas sesji relaksacyjnego masażu klasycznego specjalista wykorzystuje olejki, którymi masuje skórę i mięśnie. Jest to wskazane, gdyż pomaga w delikatnych i płynnych ruchach na skórze, ale i otacza nas przyjemnym zapachem podczas zabiegu masażu. 

masaż relaksacyjny

Rodzaje i techniki wykorzystywane podczas masażu 

Klasyczny masaż relaksujący może być stosowany zarówno przez osoby pracujące w celu niwelowania napięcia emocjonalnego czy spięcia mięśni pleców, jak i osoby, które potrzebują wyciszenia wewnętrznego. Jest wiele technik na zniwelowanie stresu i napięcia poprzez zabieg masażu. Tym, co łączy wszystkie techniki jest delikatny dotyk i masowanie skóry.

Do aktualnie najbardziej popularnych technik masażu należą:

  • masaż gorącymi kamieniami – polega on na układaniu gorących kamieni na plecach w punktach energetycznych, na tzw. czakrach. Następnie przesuwa się je wzdłuż kanałów, którymi według dalekowschodnich wierzeń, przepływa nasza energia w ciele.
  • masaż shantala – wykonywany na niemowlętach
  • refleksologia – terapia holistyczna polegająca na uciskaniu punktów na stopach i dłoniach celem poprawy funkcjonowania organów wewnętrznych
  • masaż Lomi Lomi – masaż hawajski angażujący wiele części ciała masażysty (dłonie, nadgarstki, łokcie, przedramiona, barki), jak i wiele technik jak głaskanie, ugniatanie, kołysanie, czy zginanie i prostowanie kończyn osoby masowanej
  • masaż Shiatsu – wywodzi się z medycyny dalekiego wschodu i polega na uwalnianiu przepływu energii w ciele poprzez ucisk konkretnych miejsc na ciele
  • masaż z użyciem czekolady, miodu lub specjalnych olejków
Portrait of young female lying in spa salon during beauty procedure

Komu polecamy masaż relaksacyjny? Wskazania do wizyty u masażysty lub fizjoterapeuty

Nie ma konkretnych wskazań do klasycznego masażu relaksującego. Może z niego skorzystać prawie każda osoba, która odczuwa osłabienie, zmęczenie fizyczne czy emocjonalne. Jest to również przydatna technika w przypadku nadpobudliwości emocjonalnej. Zabieg ten jest często polecany także w przypadku problemów ze snem.

Podsumowując, masaż relaksujący można polecić prawie każdej osobie!

Oprócz działania typowo relaksacyjnego, techniki tego rodzaju masażu będą zbawienne dla osób, które odczuwają lekkie bóle i napięcia mięśni pleców, nóg czy barków. Warto też wspomnieć o kobietach w ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie wyda żadnych przeciwwskazań, masaż przyniesie ukojenie przyszłej mamy w bólach pleców, zwłaszcza odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Pozwoli również uelastycznić skórę, a także ulżyć w opuchliźnie stóp, która często towarzyszy podczas ciąży.

Należy jednak pamiętać, że jak do każdego zabiegu, tak i do masażu relaksującego istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim choroby nowotworowe, infekcje wirusowe, przerwana ciągłość lub inne choroby skóry.

Jakie korzyści daje nam masaż relaksacyjny?

Oprócz wspomnianych już wcześniej zbawiennych funkcjach w przypadku bóli pleców u kobiet w ciąży, masaż relaksujący musi spełnić swoje najważniejsze zadanie – ma nas zrelaksować. Oczywiście funkcja relaksacyjna jest podstawową cechą tego rodzaju masażu, jednak nie jedyną.

Dzięki masażom relaksującym możemy:

  • pozbyć się stresu i napięcia emocjonalnego, ukoić nerwy i zrelaksować ciało
  • pozbyć się bóli mięśni i pleców wynikających z pracy lub wysiłku
  • uelastycznić skórę, zwłaszcza po szybkiej utracie wagi lub po ciąży
  • poprawić cyrkulację krwi i limfy w organizmie
  • zmniejszyć obrzęki limfatyczne
  • przyspieszyć regenerację tkanek ciała (np. po intensywniejszym treningu)
  • poprawić ogólne samopoczucie i dodać sobie energii

W związku z tym, że masaż może przynieść wiele pozytywnych zmian w naszym ciele i duszy, zapraszamy na sesję z naszymi specjalistami. Umów się już dziś i pozwól sobie na odrobinę relaksu!

Skip to content