Rehabilitacja neurologiczna metodą Vojty
Rehabilitacja neurologiczna dzieci metodą Vojty jest to ogólnie rozumiana rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. O rehabilitacji neurologicznej mówimy w sytuacjach, kiedy nasze dziecko wykazuje nieprawidłowości w zakresie rozwoju układu nerwowego. W diagnostyce bardzo ważne są obserwacje rodziców. Przykładami takich problemów może być brak odruchów podstawowych jak ssanie, żucie czy chwytanie u niemowląt. U starszych dzieci problemy psychoruchowe lub zaburzenia napięcia mięśniowego.
Rehabilitacja neurologiczna dzieci metodą Vojty - z czym się mierzymy?
W rehabilitacji neurologicznej dzieci metodą Vojty kluczowym czynnikiem jest szybka reakcja rodziców i dobra diagnostyka lekarska. Do specjalisty należy zgłosić się, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Rozpoczęcie terapii na jak najwcześniejszym etapie gwarantuje lepsze efekty w zakresie reorganizacji prawidłowych odruchów dziecka.
Najczęstsze zaburzenia rozwojowe i problemy ze wskazaniem rehabilitacji neurologicznej dzieci:
- zaburzenia koordynacji ruchowej
- asymetrie ciała
- skolioza
- mózgowe porażenie dziecięce
- urazy mózgowo-czaszkowe
- rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
- stwardnienie rozsiane
- dystrofie mięśniowe
- polineuropatie
- zespół Brown-Sequarda
- deficyty w zakresie oddychania, połykania i żucia
Metoda dr Vojty - rehabilitacja neurologiczna dzieci poprzez pracę nad odruchami podstawą powrotu do prawidłowego rozwoju
Metoda dr Vojty jest proponowanym sposobem pracy w naszym ośrodku rehabilitacji. Jest to tak zwana terapia odruchowej lokomocji, czyli usprawniania ruchowego.
Terapia metodą Vojty jest zalecana przede wszystkim dla dzieci i niemowląt. Jest to podyktowane faktem, iż odruchy najlepiej korygować na jak najwcześniejszym etapie życia. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać najbardziej spektakularne efekty. Metoda Vojty ma przede wszystkim na celu doprowadzenie do pojawienia się prawidłowych wzorców motorycznych, które nie pojawiają się u dziecka.
Rehabilitacja neurologiczna tą metodą polega na stymulacji konkretnych punktów na ciele dziecka poprzez ucisk. W trakcie zajęć z dzieckiem metodą Vojty fizjoterapeuta wykonuje ruchy uciskowe w konkretnych strefach ciała dziecka. Wykonywane jest to w trzech pozycjach ciała – na boku, na brzuchu lub na plecach.
Dostarczenie takich bodźców naszemu małemu pacjentowi powoduje pobudzenie dwóch ośrodków motorycznych. Są nimi odruchowe pełzanie i odruchowy obrót z boku lub pleców na brzuch. Uruchomienie tych dwóch ośrodków prowadzi w następnej kolejności do odruchów pełzakowania i czworakowania.
Dzięki tym działaniom fizjoterapeuty dochodzi do pobudzenia całego ośrodkowego układu nerwowego, a także aktywacji wszystkich mięśni szkieletowych u dziecka.
Jaki jest cel terapeutyczny rehabilitacji metodą Vojty?
Celem rehabilitacji jest poprawienie funkcji motorycznych u dzieci z problemami neurologicznymi. Osiągamy to poprzez uzyskanie przez dziecko możliwości wykorzystania podstawowych elementów utrzymania postawy ciała i przemieszczania, czyli:
- równowagi ciała podczas ruchu
- wyprostu ciała wbrew sile ciążenia
- celowych ruchów chwytania i kroczenia.
Zadaniem fizjoterapeuty nie jest ćwiczenie z dzieckiem odruchów chwytania, wstawania czy chodzenia. Praca specjalisty na zajęciach ma na celu uzyskanie przez układ nerwowy dostępu do wzorców, które są w nim już zakodowane.
Poprawne odruchy to coś więcej niż motoryka kończyn dziecka
Poza dużymi sekwencjami ruchowymi, które opisaliśmy powyżej, rehabilitacja neurologiczna metodą Vojty może pomóc przy poprawie mniejszych reakcji i funkcji wegetatywnych. Przykładem są:
- świadome wodzenie wzrokiem
- ruchy żuchwy i języka
- ssanie
- oddychanie
- prawidłowe działanie zwieraczy pęcherza i odbytnicy