https://rehasopot.pl
Scroll Top

Fizjoterapia neurologiczna

Neurofizjoterapia jako część procesu rehabilitacji neurologicznej dzieci i dorosłych

Pojęcie rehabilitacji wbrew pozorom nie jest tożsame z fizjoterapią. Neurofizjoterapia sama w sobie jest częścią składową większego pojęcia, jakim jest rehabilitacja neurologiczna. Natomiast rehabilitacja neurologiczna to proces, który ma na celu pomoc pacjentowi w powrocie do sprawności po urazie lub chorobie neurologicznej. Neurofizjoterapia jest rodzajem terapii, która może pomóc pacjentom w osiągnięciu tego celu poprzez stymulację i/lub usprawnianie funkcji nerwowo-mięśniowych.

fizjoterapia neurologiczna

Na czym polega fizjoterapia neurologiczna?

Specjaliści tej dziedziny pracują z pacjentami, którzy cierpią na różne problemy neurologiczne. Przykładem mogą być udar mózgu czy porażenie mózgowe. Celem jest pomoc pacjentom w odzyskaniu jak największej sprawności fizycznej oraz poprawa ich jakości życia.

Fizjoterapia może być stosowana w połączeniu z innymi rodzajami terapii jak terapia ruchowa lub psychologiczna.

Fizjoterapia neurologiczna - z jakimi problemami powinniśmy zgłosić się do specjalisty

Pamiętajmy, że fizjoterapia nie jest tożsama z rehabilitacją. Z tego też powodu nie jest ona stosowana jedynie przy chorobach i skrajnych stanach uszkodzeń neurologicznych. Stosuje się ją również u pacjentów po operacjach neurochirurgicznych.

Do najczęstszych przypadłości pacjentów, którzy decydują się na neurofizjoterapię, należą:

  • choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, Alzheimer)
  • polineuropatie
  • stwardnienie rozsiane
  • stwardnienie zanikowe boczne
  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • niepełnosprawności sprzężone
  • zespół Downa
  • porażenie nerwu twarzowego
  • osoby po urazie czaszkowo-mózgowym
  • osoby po udarze lub operacji mózgu
  • przypadki pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego i uszkodzeniem funkcji układu nerwowego

 

Pamiętajmy, że przy udarze czy uszkodzeniach rdzenia i układu nerwowego kluczowy jest czas podjęcia działań. Dzięki szybkiemu podjęciu rehabilitacji neurologicznej doświadczony specjalista jest często w stanie przywrócić pacjenta do całkowitego zdrowia.

Fizjoterapia neurologiczna

Jakie są rodzaje neurofizjoterapii?

Każda neurorehabilitacja jest dopasowana do konkretnej osoby, jej możliwości i ograniczeń. Wyróżniamy dwa typy rehabilitacji neurologicznej:

  • wczesną – jest to rehabilitacja prowadzona natychmiast po zdarzeniu. Oznacza to na przykład podjęcie działań zaraz po udarze mózgu czy uszkodzeniach funkcji układu nerwowego. Jest również rehabilitacją stosowaną natychmiast po diagnozie stwardnienia rozsianego.
  • przewlekłą – ten rodzaj rehabilitacji prowadzi się całe życie. Dotyczy on pacjentów chorych przewlekle, na przykład z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, czy dysfunkcjami układu nerwowego.


Niezależnie od tego, czy rehabilitacja jest wczesna, czy przewlekła, rehabilitant musi wykazać się ogromną empatią i delikatnością. Pacjenci z uszkodzeniami układu nerwowego często inaczej odczuwają bodźce niż osoby zdrowe. W związku z tym ból również może być przez nich odczuwany silniej niż przez osobę bez problemów neurologicznych. Warto rozejrzeć się za doświadczonym specjalistą w zakresie rehabilitacji neurologicznej.

Metody wykorzystywane z pacjentami podczas zabiegów neurorehabilitacyjnych

Stosowane metody mogą się różnić w zależności od przypadku. Wszystko zależy od tego, czego dotyczy problem i jakie są jego objawy. Mogą być stosowane ćwiczenia fizyczne, terapia ruchowa, ćwiczenia oddechowe, masaże i tym podobne.

Przy aktualnym rozwoju wiedzy medycznej i znajomości funkcjonowania organizmu, stosuje się wiele różnorodnych metod.

Do aktualnie najchętniej wykorzystywanych metod neurofizjoterapeutycznych należą:

  • Metoda Vojty – tak zwana terapia punktów uciskowych. Ma za zadanie uświadomić i utrwalić prawidłowe, wrodzone wzorce ruchowe u pacjenta. Najczęściej jest stosowana podczas rehabilitacji dziecięcej, jednak u dorosłych również znajduje zastosowanie
  • Metoda Bobath – metoda oparta na obniżeniu napięcia mięśniowego. Ma na celu uświadomienie pacjentowi jak należy poruszać się i wykonywać codzienne czynności.
  • Terapia PNF – proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu.
  • Terapia integracji sensorycznej – polega na dostarczaniu bodźców sensorycznych. Wzmacnia to procesy neurologiczne i wyrabia naturalne odruchy.
  • Metoda McKenzie – stosowana w uszkodzeniach i po operacjach kręgosłupa. Są to indywidualnie dobrane do pacjenta zestawy ćwiczeń. Wykonywane są samodzielnie pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
  • Wspomagające akcesoria ortopedyczne – ortezy, kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, o którym możecie dowiedzieć się więcej TUTAJ), gorsety czy kamizelki usztywniające.


W zależności od tego, czy problem dotyczy uszkodzenia układu nerwowego, czy pacjenta po udarze – neurofizjoterapeuta dobierze adekwatną metodę do stanu zdrowia. Może on również łączyć kilka metod, celem przywrócenia pełni zdrowia pacjenta. Skorzystaj z konsultacji naszych specjalistów i przekonaj się już dziś o mocy terapii neurologicznej.

Skip to content