Trening personalny Gdańsk, Gdynia, Sopot i nie tylko - zadbaj o zdrowie i sylwetkę z trenerem personalnym
Trening personalny – czym jest, w jakim celu go podejmujemy i jak wygląda? Celem każdego ćwiczenia fizycznego jest poprawa stanu zdrowia lub kondycji. Wymaga to odpowiedniego podejścia, planowania i motywacji. Chodzenie na zajęcia fitness raz w miesiącu nie nazwiemy regularnym. Często decydujemy się również na zajęcia grupowe z kolegą/koleżanką i od obecności tej osoby uzależniamy naszą obecność. Regularność ćwiczeń, niezależnie od tego, czy jest to fitness, czy trening siłowy, jest podstawa w osiągnięciu celu.
Najlepszym sposobem na utrzymanie regularności w treningach jest skorzystanie z usług profesjonalnego trenera personalnego. Trener dostosuje program ćwiczeń do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Będzie także motywował Cię do osiągania kolejnych celów.
Na czym polega trening personalny?
Ćwiczenia z trenerem personalnym to forma treningu, w której trener układa program ćwiczeń dla swojego klienta. Trenerzy często pracują z osobami, które mają problemy z utrzymaniem regularności w treningach. Oprócz tego praca z trenerem jest owocna w przypadku chęci zwiększenia osiągów w bezpieczny sposób. Dzięki ingerencji dodatkowej osoby w nasz plan treningowy możemy dłużej utrzymać motywację do ćwiczeń. Dodatkowo trener personalny ma za zadanie czuwać nad wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń na siłowni. Dlatego też może w pełni kontrolować poprawność wykonywanych zadań. Pozwoli to na uniknięcie urazów i kontuzji podczas treningów.
Kiedy warto wybrać trening personalny?
Do niedawna praca z trenerem personalnym kojarzyła się z usługą dla celebrytów i zachodnich gwiazd filmowych. W dobie większego zainteresowania zdrowiem usługi te stały się powszechnie dostępne dla wielu osób. Nie ma dokładnych wytycznych, kto powinien skorzystać z usług trenera personalnego. Prawdą jest, że usługi te zalecane są dla każdego, kto ma ochotę rozpocząć lub rozwinąć swoją przygodę ze sportem.
Do najbardziej popularnych powodów korzystania z usług trenerów należą:
- chęć zrzucenia zbędnych kilogramów
- brak motywacji do samodzielnych ćwiczeń
- chęć poprawy kondycji i ogólnego rozwoju fizycznego
- chęć rozpoczęcia swojej przygody ze sportem
- brak wiedzy o planach treningowych i potrzeba wsparcia początkowego na siłowni
- przygotowanie do zawodów sportowych
Ile czasu powinnyśmy spotykać się z trenerem personalnym? Czy w przypadku zaawansowanych umiejętności trening personalny może jeszcze coś wnieść?
Przez jaki czas powinniśmy spotykać się z trenerem personalnym? Jest to bardzo indywidualna kwestia, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od celu spotkań, a także od naszej motywacji. Niektórym osobom wystarczy kilka spotkań z trenerem na tak zwany „rozpęd”. Inne osoby potrzebują ciągłej kontroli wykonywanych ćwiczeń i dopingu ze strony trenera dla podtrzymania motywacji.
Dla klientów bardziej doświadczonych lub wyczynowo uprawiających sport, spotkania z trenerem mogą również pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Dzięki temu unikają oni potencjalnych kontuzji czy urazów podczas treningów. Mogą oni również podnosić swoje wyniki i ulepszać technikę.
Jak wybrać trenera personalnego?
Wybór trenera jest bardzo istotnym aspektem rzutującym na finalne efekty pracy na siłowni. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasz trener był profesjonalistą. Polecenia wśród znajomych, czy opinie na forach są dobrym źródłem informacji. Nie zapominajmy jednak o kompetencjach samego trenera. Warto zawsze zweryfikować doświadczenie w zawodzie, zakres pracy i sposób pracy z klientem.
Ponadto nie zapominajmy, że ważnym aspektem jest sama atmosfera i to, abyśmy dobrze czuli się z daną osobą podczas treningu. Musimy oszacować sami, czy nasz charakter bardziej skłania się ku trenerom ostrym, czy bardziej zależy nam na miłej i wspierającej atmosferze na siłowni.
Jak wygląda praca z trenerem personalnym?
Należy pamiętać, że pierwszym etapem pracy z trenerem personalnym powinna być rozmowa. Podczas wstępnego wywiadu możemy zarówno sprawdzić naszego trenera, jak i przedstawić nasze oczekiwania i cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez zajęcia treningowe.
Doświadczony specjalista powinien również zainteresować się kwestiami zdrowotnymi klienta. Ważne jest, aby poznać wszelkie dolegliwości, ograniczenia i możliwości fizyczne, aby nie wyrządzić klientowi krzywdy podczas treningu.
Oprócz kwestii zdrowotnych ważnym aspektem, o który zapyta trener personalny to nasz tryb życia i nawyki żywieniowe. Są to tematy, które dają pogląd na to, z czym się mierzymy i czy w programie treningowym nie warto uwzględnić zmian również w zakresie żywienia.
Po ustaleniu wszelkich kwestii podczas wywiadu przechodzimy dopiero do „ćwiczeń właściwych”. Oznacza to w pierwszej kolejności rozgrzewkę, a następnie przejście do wykonania ćwiczeń właściwych. Cały trening powinien kończyć się wyciszeniem i relaksacją mięśni klienta.
Dlaczego praca z trenerem personalnym jest lepsza niż karnet na siłownię?
Czym w takim razie różni się praca własna na siłowni i uczestniczenie np. w grupowych zajęciach fitness od pracy z osobistym trenerem personalnym?
Do głównych zalet treningu z trenerem należą:
- Trener personalny dostosuje program ćwiczeń do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.
- Będziesz mieć kogoś, kto będzie Cię motywować do osiągania kolejnych celów.
- Treningi będą efektywniejsze niż samodzielne ćwiczenia.
- Trener pomoże uniknąć kontuzji i będzie nadzorować poprawność wykonywanych ćwiczeń.
Podsumowując, trening osobisty ma wiele zalet, które mogą przeważyć na jego korzyść. Warto jednak pamiętać, że jest to dość drogie rozwiązanie i trzeba dobrze dogadywać się z trenerem.
Jak przygotować się do treningu?
Aby taki trening był efektywny, potrzebna jest odpowiednie przygotowanie. Poza pierwszym etapem wywiadu najważniejsze jest:
- nawodnienie – koniecznie weź ze sobą dużą butelkę wody, aby móc uzupełniać płyny podczas ćwiczeń
- wygodny strój sportowy – nie musisz od razu na pierwszy trening kupować specjalistycznej odzieży, jednak wybierz ubranie, które nie będzie krępowało Twoich ruchów
- ręcznik – jest on nie tylko elementem potrzebnym do wytarcia własnego potu. W ogólnej kulturze korzystania ze sprzętów na siłowni należy zachować higienę. W związku z tym nie kładziemy się bezpośrednio spoconym ciałem na maszyny do ćwiczeń. Warto podłożyć ręcznik, aby inni użytkownicy na sali czuli się komfortowo, korzystając ze sprzętu po Tobie.
Trening personalny - jakich efektów możemy się spodziewać?
Praca z trenerem personalnym przede wszystkim może przynieść szybsze efekty niż praca własna. Są to profesjonaliści z bogatym doświadczeniem w pracy z różnorodnymi osobami. Znają ludzkie ciało, jego ograniczenia, ale i potencjał. Dzięki temu potrafią z największą efektywnością pokierować Twoimi działaniami.
Efekty psychologiczne mogą być widoczne już po pierwszych dwóch tygodniach regularnej pracy. Wiele osób zauważa to, że lepiej się wysypia, ma więcej energii i optymizmu.
Co wpływa na cenę zajęć z trenerem personalnym?
Koszt zajęć z trenerem personalnym nie jest mały. Jednak warto pamiętać, że na jego cenę wpływa wiedza i doświadczenie profesjonalisty. Dodatkowo Twój cel i cały program treningowy definiuje częstotliwość spotkań z trenerem, a także ich długość. Kiedy zapisujemy się na zajęcia taneczne, fitness czy inne aktywności grupowe, wiemy, że zawsze zapłacimy za przykładowo jedno spotkanie 60min tygodniowo. Przy treningach z osobistym trenerem działa to nieco inaczej. Wszystko jest dopasowane do Twojego zapotrzebowania, potencjału i możliwości, ponieważ jest to praca indywidualna.
Sprawdź, jakie korzyści możesz zaczerpnąć z pracy z osobistą pomocą. Zapraszamy do centrum Reha Sopot na nasz trening personalny – Gdańsk Gdynia, Sopot i nie tylko!