https://rehasopot.pl
Scroll Top
Neurorehabilitacja dziecięca

Neurorehabilitacja dziecięca metodą na zdrową przyszłość Twojego dziecka

Neurorehabilitacja dziecięca jako termin powstała stosunkowo niedawno. Jest to innowacyjne podejście do rehabilitacji dzieci i niemowląt. Choroby neurologiczne nie są jedynie wynikiem wypadków w toku dorosłego życia lub efektem chorób starczych. Problemy neurologiczne mogą być nabyte, jak i wrodzone, czyli mogą dotyczyć również najmłodszych. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami ruchu czy postawy u dzieci i niemowląt, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza rehabilitacja neurologiczna.

Neurorehabilitacja dziecięcia - co to tak właściwie jest?

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt jest to zespół działań mających na celu poprawę funkcjonowania. Stosowany jest u osób dotkniętych urazami i chorobami układu nerwowego. Jest to bardzo ważny proces, który w wielu przypadkach może pomóc dzieciom wrócić do normalnego życia. 

Bardzo ważne jest jak najszybsze wykrycie niepokojących objawów, które mogą sugerować nieprawidłowy rozwój w zakresie neurologicznym.  Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem terapii dzieci i niemowląt z problemami z układem nerwowym. Im wcześniej podjęte zostaną takie działania, tym większa szansa na powrót na „poprawne tory” rozwoju dziecka.

neurorehabilitacja dziecięca

Jakie problemy lub zachowania mogą nas zaniepokoić?

Objawami, jakie mogą wzbudzić nasz niepokój, może być przykładowo opóźnienie w rozwoju czynności ruchowych dziecka. Najczęściej można zauważyć to przy raczkowaniu czy próbach siadania. Oprócz opóźnienia w rozwoju dużych funkcji motorycznych ciała mogą nas zaniepokoić objawy bardziej subtelne. Mogą być to delikatne tiki i skurcze, zaburzenia mowy czy problemy z czuciem, równowagą lub samym nawet wzrokiem czy słuchem. Jeśli widzisz jakiekolwiek niepokojące symptomy – zgłoś się z dzieckiem jak najszybciej do specjalisty. Czas jest kluczowym czynnikiem powodzenia, dlatego rehabilitacja neurologiczna jest stosowana już od etapu niemowlęcego.

Na czym polega i jakie metody stosuje się w rehabilitacji neurologicznej dzieci i niemowląt?

Neurorehabilitacja dziecięca jest aktualnie bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną leczenia. Wykorzystuje się do niej wiele metod terapeutycznych. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się metody: Vojty, Bobath,  czy terapia manualna.

Niezależnie od wybranej metody, głównym celem wszelkich działań rehabilitacji neurologicznej jest pomoc dzieciom i niemowlętom. Głównie dotyczy to powrotu do sprawności ruchowej oraz poprawę ogólnej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. W zależności od metody działania, wizyty u fizjoterapeuty – rehabilitanta przebiegają inaczej. Głównym elementem są zabiegi fizjoterapeutyczne, a także ćwiczenia fizyczne pod okiem specjalistów i zlecone do pracy w zaciszu domowym. Neurorehabilitacja nie ogranicza się jednak jedynie do terapii fizycznej. W zależności od problemu małego pacjenta zastosowanie mają również metody neuropsychologiczne i rehabilitacja neurologopedyczna.

Neurorehabilitacja dziecięca

Wskazania do rozpoczęcia neurorehabilitacji dziecięcej

Jeśli widzimy niepokojące nas objawy w zachowaniu dziecka, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na wizytę u specjalisty.

W przypadku wykrycia konkretnych problemów może on zalecić wizytę w centrum rehabilitacyjnym. Tak jak wskazaliśmy wcześniej – czas gra kluczową rolę. W przypadku niemowląt najlepiej zgłosić pociechę do specjalisty już przed 3 miesiącem życia. W przypadku tak małego pacjenta możemy zauważyć problemy z naturalnymi odruchami chwytania czy ssania. W przypadku problemów u dzieci starszych – należy zgłosić się do lekarza, jak tylko zauważymy nieprawidłowości. Przykładem mogą być notorycznie krzywo stawiane nóżki podczas prób chodzenia,  problemy z postawą ciała, mimiką lub problem z używaniem wybranej kończyny. 

Jeśli nasze dziecko zostało już zdiagnozowane, to rehabilitacja neurologiczna może być przydatna przy problemach rozwojowych, takich jak:

  • padaczka,
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • autyzm
  • stwardnienie rozsiane
  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
  • wodogłowie
  • zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych
  • zaburzenia koordynacji ruchowej
  • asymetrie ciała
  • skolioza
  • dystrofie mięśniowe
  • polineuropatie
  • zespół Brown-Sequarda
  • deficyty w zakresie oddychania, połykania i żucia

Przekonaj się, jakie korzyści może zyskać Twoje dziecko.

Mówiąc o korzyściach z neurorehabilitacji dziecięcej dla naszego małego pacjenta, nie możemy zapominać o roli rodziców. Aby korzyści z wszelkich terapii były jak największe, musimy pamiętać o systematyczności zaleconych działań. Ćwiczenia neurologiczne przynoszą efekt tylko wtedy, kiedy są wykonywane zgodnie z zaleceniami. Każde dziecko jest inne, dlatego też nie ma sztywnych reguł stosowania zabiegów i ćwiczeń. Wszystko to jest zależne od natężenia dolegliwości pacjenta, a także elastyczności i szybkości rozwoju psychoruchowego dziecka.  

Najważniejszym celem rehabilitacji neurologicznej dzieci i niemowląt jest terapia jakości ich życia. Zarówno tego w wieku dziecięcym, ale i niedopuszczenie do rozwoju nieprawidłowości, które mogłyby przeszkadzać w życiu dorosłym. Oczywiście nie zawsze rehabilitacja wyeliminuje wszystkie problemy. W przypadku, w którym nie będzie to możliwe – cel, jaki chcemy osiągnąć to jak największe podniesienie komfortu życia i samodzielności dziecka.

Skip to content