https://rehasopot.pl
Scroll Top

ZABIEGI MASAŻU ONKOLOGICZNEGO JAKO ISTOTNA CZĘŚĆ REHABILITACJI I FIZJOTERAPII ONKOLOGICZNEJ​

Samo pojęcie choroby nowotworowej budzi w naszej świadomości lęk. Nikt nie chce usłyszeć od lekarza słowa „rak” czy „nowotwór”. Wiele osób kojarzy chorobę nowotworową z wyrokiem śmierci, a co najmniej długim procesem leczenia i rehabilitacji. Na szczęście wysoki postęp medycyny umożliwia nam często powstrzymanie choroby na wczesnym stadium i skuteczne leczenie poprzez chemioterapie czy naświetlania. Na wygranej walce doraźnej z chorobą jednak się nie kończy. Po leczeniu doraźnym warto, aby pacjent onkologiczny rozpoczął proces rehabilitacyjny, w którego skład mogą wchodzić zabiegi takie, jak masaże i ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia w onkologii - dlaczego tak istotna dla procesów rehabilitacji po chorobie nowotworowej?

Leczenie onkologiczne jest bardzo agresywne. W związku z tym organizm po leczeniu jest wyczerpany. Dodatkowo choroba, jak i leczenie choroby nowotworowej mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie mięśni, narządów wewnętrznych i narządów ruchu. W związku z tym rehabilitacja pacjentów onkologicznych po przebytej chorobie nowotworowej nie polega na użyciu standardowych technik i metod fizjoterapeutycznych.

Masaż onkologiczny ma na celu poprawę funkcjonowania organizmu i przywrócenie mobilności. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać sprawność i samodzielność w codziennych czynnościach po przebytej chorobie.  Fizjoterapia w onkologii jest również niezwykle ważna dla procesu rehabilitacji po chorobie nowotworowej, ponieważ pozwala na poprawę jakości życia, wspomaganie leczenia i zmniejszenie ryzyka powikłań.

masaż onkologiczny
masaż onkologiczny - poprawa nastroju

Jak wygląda fizjoterapia w onkologii? Czy każdy rehabilitant może wykonać masaż onkologiczny?

Pacjent onkologiczny jest przede wszystkim mocno osłabiony w porównaniu do osoby zdrowej. W związku z tym nie zawsze wskazane są głębokie czy energiczne masaże. Rehabilitant z małym doświadczeniem w tym zakresie nie powinien podejmować się leczenia osób chorych na nowotwory.  Standardowe techniki masażu leczniczego mogą u takich pacjentów zwiększyć zmęczenie, naruszyć integralność skóry lub kości, czy nasilić skutki uboczne zmniejszonej liczby krwinek. Ponadto mogą wywołać u chorych nudności, stworzyć niepotrzebne ryzyko dla osób z zakrzepami krwi, a także wywołać lub zaostrzyć obrzęk limfatyczny.

To, co jest ważne podczas rehabilitacji pacjentów onkologicznych to indywidualne podejście i dobry wywiad z pacjentem. Sesja fizjoterapii w zależności od rodzaju choroby i samego pacjenta będzie wyglądała inaczej. Nie ma tu ustalonych sztywno metod ani technik.

Korzyści, jakie przynoszą zabiegi masażu po chemioterapii

Tak jak wskazaliśmy wcześniej, rehabilitacja czy fizjoterapia pacjentów onkologicznych może przynieść ogromne korzyści dla pacjenta. Oczywiście, jeśli jest realizowana przez specjalistę, który ma doświadczenie w zabiegach rehabilitacji dla chorych na nowotwory.

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod i rodzajów masażu możemy poprzez te zabiegi uzyskać:

  • pobudzenie układu limfatycznego i zwiększenie ukrwienia tkanek
  • redukcję obrzęku chłonnego
  • poprawę elastyczności układu ruchu
  • pobudzenie układu immunologicznego
  • redukcję bólu i złagodzenie napięcia mięśniowego
  • stymulację systemu nerwowego
  • wspomaganie zasypiania i głębszy sen
  • poprawę nastroju i wzmożone chęci do walki o zdrowie
  • poprawę ogólnej kondycji fizycznej pacjenta
  • zmniejszenie ryzyka powikłań po leczeniu onkologicznym jak: zmęczenie, infekcje, czy zmiany skórne

Korzyści, jakie przynosi rehabilitacja onkologiczna, są, jak widać, naprawdę szerokie. Czas rekonwalescencji po leczeniu to moment, w którym powinniśmy pomyśleć właśnie o wykorzystaniu wielu metod, w tym zabiegi rehabilitacyjne, aby poczuć się znowu sobą. Pokochaj siebie na nowo – pozwól sobie na chwilę relaksu i skorzystaj z oferty masażu dla pacjentów onkologicznych. Nasi doświadczeni rehabilitanci zadbają o Twój komfort i zdrowie!

Skip to content