https://rehasopot.pl
Scroll Top

Arteterapia, czyli terapia sztuką dla dzieci

Arteterapia jest coraz bardziej popularną metodą terapii dla dzieci. Rola sztuki w rehabilitacji czy wsparciu rozwoju dzieci i młodzieży, ale i osób dorosłych coraz częściej jest zauważana przez terapeutów i pedagogów. Chcielibyśmy przybliżyć Wam ten enigmatyczny termin. Zastosowanie sztuki w zajęciach terapeutycznych zdrowych osób dorosłych nie jest tak efektywne, jak w przypadku terapii dziecięcej. Wyjaśnimy, dlaczego zastosowanie twórczości jest najbardziej efektywne u najmłodszych. Wrota świata sztuki stoją otworem!

arteterapia dziecięca

Czym jest terapia sztuką dla dzieci?

Dziecięca arteterapia jest, najprościej ujmując wykorzystaniem mocy sztuki do pracy z dziećmi i ich problemami. Mali pacjenci korzystają przy wsparciu arteterapeuty z różnych materiałów artystycznych, takich jak farby, kredki, glina, papier i tkaniny, aby wyrażać swoje emocje, myśli i doświadczenia. 

Jako rodzice możemy również skorzystać z arteterapii w domowym zaciszu. Jest to doskonała metoda do podtrzymywania lub budowania więzi ze swoimi pociechami. Uczestnicząc w arteterapii i wykorzystując sztukę, tworzymy świetną sposobność do rozmowy z naszym maluchem.

Arteterapeuta może pomóc w wyborze odpowiednich zajęć w zależności od celów terapii i indywidualnych potrzeb malucha. Inne ćwiczenia zostaną zastosowane u osób z problemami neurologicznymi, a inne w przypadku zaburzeń emocjonalnych.

Arteterapia dla dzieci

Przykłady metod stosowanych w arterapii

Ta forma leczenia czy zajęć terapeutycznych prowadzona jest przez wykwalifikowanych arteterapeutów. Powinny być to osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w stosowaniu sztuki jako metody terapii. Arteterapia może być stosowana zarówno indywidualnie, jak i w grupie osób, w zależności od potrzeb.

Przykładowe formy arteterapii stosowane przez terapeutów to:

  • zajęcia malarstwa abstrakcyjnego — maluch używa farb i pędzla, aby swobodnie wyrazić swoje emocje i uczucia poprzez abstrakcyjne formy, kolor i tekstury.
  • rzeźbienie z gliny — arteterapia, podczas której dziecko tworzy rzeźby lub przedmioty z gliny, aby wyrazić swoje emocje i uczucia. Czasami pomaga to również w radzeniu sobie z zaburzeniami na tle stresowym czy w odkryciu traum.
  • tworzenie instalacji z patyków, papieru lub innych przedmiotów — ta forma pracy ze sztuką opiera się na pracy z rękami, która może być szczególnie przydatna dla osób, które mają trudności z wyrażaniem się słownie lub mają trudności z koncentracją. Świetnie sprawdzi się jako przyjemny sposób ćwiczeń neurologicznych. Buduje również umiejętności społeczne, jeśli angażuje grupę w twórczość wspólną.
  • tworzenie bukietów kwiatowych — ćwiczenie manualne pozwalające na ekspresję uczuć. Są to również dobre zajęcia wspomagające leczenie u pacjentów neurologicznych.
  • zajęcia rysowania z autoportretu lub autobiografii — pomaga poznać samoocenę dziecka i jego przeżycia z przeszłości.

Arteterapeuta może pomóc w wyborze odpowiednich zajęć w zależności od celów terapii i indywidualnych potrzeb malucha. Inne ćwiczenia zostaną zastosowane u osób z problemami neurologicznymi, a inne w przypadku zaburzeń emocjonalnych.

Korzyści z arterapii 

Zastosowanie arteterapii może pomóc dziecku w rozwoju emocjonalnym, społecznym i intelektualnym. Ponadto pomoże mu poznać samego siebie i swoje potrzeby. 

Arteterapia ma również inne zastosowanie – może być używana do łagodzenia stresu i lęku oraz poprawiania samooceny u dzieci. Dzięki temu rodzice mogą lepiej zrozumieć potrzeby swoich pociech i nauczyć się lepiej reagować na trudne sytuacje. Arteterapia może pomóc w budowaniu silniejszej więzi między rodzinami, a także dać młodym ludziom nowe sposoby radzenia sobie z trudnościami.

Główne korzyści wynikające z arteterapii dziecięcej to:

  • Poprawa samopoczucia emocjonalnego 
  • Ułatwienie wyrażania emocji, zwłaszcza tych trudnych lub u osób z zaburzeniami w artykulacji
  • Sztuka pomaga w rozwoju kreatywności i ekspresji artystycznej
  • Arteterapia poprawia umiejętności społeczne
  • Poprawa zdolności koncentracji i uwagi
  • Poprawa umiejętności manualnych i przestrzennych
  • Poprawa samokontroli i zdolności radzenia sobie ze stresem poprzez rozładowanie na zajęciach arteterapii.
  • Poprawa jakości życia i zwiększenie poczucia szczęścia.

Jak widać, zajęcia arteterapii, czyli zastosowanie sztuki w pracy terapeutycznej z zaburzeniami i nie tylko, może przynieść szerokie korzyści dla Twojej pociechy. Arteterapia jest nieinwazyjną metodą, która może przynieść korzyści doraźne dziecku, jak i rodzicom. Może wnieść dużo nowości do życia domowego i świadomości rodzicielskiej.

Sprawdź zajęcia z arteterapii w Reha Sopot — nasi doświadczeni terapeuci czekają, aby „zarazić” Twoje dziecko pasją do  sztuki!

Skip to content