https://rehasopot.pl
Scroll Top

TRENING MENTALNY – ĆWICZENIA, TECHNIKI I JAKIE KORZYŚCI MOŻE PRZYNIEŚĆ DLA SPORTOWCÓW?

Trening mentalny jest ważną częścią sportowej przewagi i może pomóc sportowcom osiągać lepsze wyniki. Trening sportowca zawodowego nie ogranicza się do ćwiczeń na boisku czy siłowni. Oprócz treningów danej dyscypliny, profesjonalny zawodnik sportowy korzysta z szeregu działań uwalniających jego prawdziwy, pełny potencjał. Jednym z takich działań dodatkowych jest trening mentalny. Jest to dosyć nowe podejście do sportu i treningów. Metody te jednak zyskuja coraz większa popularność i uznanie wśród trenerów personalnych i sportowców. Jakie techniki, cele i kiedy warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te pytania już poniżej.

Trening mentalny

Czym jest trening mentalny w sporcie i na czym polega?

Trening mentalny jest pracą nad swoją psychiką. Wielu sportowców wkłada niesamowite pokłady siły i energii w treningi fizyczne. Jednocześnie nie zwracają uwagi na emocjonalną część trenowania. Często nie zdają sobie sprawy z tego, jak praca nad stroną umysłową może pomóc im osiągać więcej. Praca z trenerem mentalnym może pomóc w wielu aspektach uprawianej dziedziny. Może to być szczególnie przydatne dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności i osiągi. 

Cały trening polega na pracy wspólnej z trenerem mentalnym, który dobierze odpowiednie techniki do potrzeb lub braków danej osoby. Zadaniem trenera jest praca nad potencjałem danego zawodnika poprzez rozmowę psychologiczną poza boiskiem czy siłownią.

Trening mentalny

Dla kogo dedykowany jest trening mentalny?

Trening mentalny jest skierowany przede wszystkim dla sportowców, którzy chcą dążyć do emocjonalnego rozwoju w swojej dziedzinie. Jak sama nazwa wskazuje – pozwala on na trening umiejętności mentalnych.

Trening mentalny wspomaga zdolność zawodnika do radzenia sobie z presją związaną z uprawianiem sportu. Trening tego typu może pomóc zawodnikom w rozwoju i umocnieniu ich motywacji i skuteczne wykorzystanie czasu. Dodatkowo takie sesje mogą również ułatwić utrzymanie koncentracji podczas intensywnego treningu lub gry. Uczy również zawodnika jak lepiej zarządzać stresującymi sytuacjami na boisku czy podczas zawodów. 

Głównym celem treningu mentalnego jest więc nastawienie zawodnika na sukces i osiągnięcie celów. Trener mentalny wykorzystuje się do tego techniki psychologiczne i wpływanie na postrzeganie siebie i swoich możliwości przez sportowca. 

Trening mentalny - ćwiczenia i techniki, jakie wykorzystują trenerzy

Wszelkie techniki treningu mentalnego służą temu, by poprawić samopoczucie i osiągnięcia sportowe uczestników. Ćwiczenia mentalne obejmują obszerne zakresy technik, od uważności po techniki oddechowe, które mogą pomóc sportowcom skupić się na zadaniu i utrzymać dobrze skoncentrowany stan umysłu podczas treningu lub gry. Korzystanie z tych technik może pomóc w budowaniu trwałego poziomu energii oraz we wzmocnieniu przewagi. Aby osiągnąć te cele, trenerzy mentalni wykorzystują wiele technik psychologicznych.  Aktualnie najbardziej popularne ćwiczenia treningu mentalnego wykorzystywane przez trenerów to:

  • technika wyobrażeniowa – polega na tworzeniu w głowie obrazów z danego działania. Muszą one być jak najbardziej precyzyjne i zaplanowane. Pomoże to w koncentracji na konkretnym zadaniu, a także na obniżeniu poziomu stresu z tym związanego
  • dialog wewnętrzny – nawiązanie więzi ze sobą może przede wszystkim ułatwić kontrolę naszych emocji i skupienie na osiągnięciu konkretnych celów. Często robimy to nieświadomie, kiedy próbujemy przekonać samych siebie do tego, aby wykonać jeszcze jedną serię ćwiczenia. Dodaje nam to siły i działa jak wewnętrzny motywator.
  • pozytywizm – myślenie pozytywne o swoich umiejętnościach i możliwościach pomaga w przekraczaniu granic, które zniechęcają nas do dalszej pracy. Może to działać zarówno w zakresie „nie chcę mi się dziś iść na trening”, jak i na sali, kiedy czujemy, że opuszcza nas moc i chcemy zakończyć ćwiczenia.  
  • wyznaczanie celów – ważnym jest, aby wyznaczyć konkretne cele pracy na siłowni, korcie czy boisku. Pomaga to w ustrukturyzowaniu naszych potrzeb i tego, do czego dążymy w naszym rozwoju. Tu należy wyznaczyć 3 rodzaje celów – te związane z wynikiem (np. zdobycie pucharu), te związane z wykonaniem, czyli co zrobić, aby się przygotować oraz te dotyczące samego procesu ich osiągania.
  • relaksacja – zadaniem tego rodzaju treningu jest radzenie sobie ze stresem i lękiem. Może on być spowodowany bardzo znaczącymi zawodami, czy sytuacją stresującą, która nie pozwala na dalsze treningi w danym momencie. W takiej sytuacji ćwiczenia treningu mentalnego są niezbędne, aby odblokować i przywrócić kontrolę nad ciałem i umysłem. 


Oczywiście na każdego działa co innego, więc nie ma jednej, wybranej techniki psychologicznej dla każdego. To właśnie zadaniem trenera jest dobranie takiej, która pobudzi obszar wymagający pracy u danego sportowca.

Obszary pracy podczas treningu mentalnego

Cele pracy z trenerem personalnym bywają różne, w zależności od jednostki. Każdy potrzebuje innego, przysłowiowego „kopa” do działania. W zależności od tego, z czym dany sportowiec ma problem i co jest jego blokerem, tak dobierane są metody i techniki trenera.  Główne obszary, nad którymi zawodnik pracuje z trenerem mentalnym to:

  • pewność siebie
  • motywacja
  • kontrola emocji
  • samodyscyplina
  • koncentracja
Trening mentalny

Jak wygląda praca z trenerem mentalnym i w jaki sposób może pomóc w uprawianiu Twojego ulubionego sportu?

Tak naprawdę praca z trenerem mentalnym dla każdego będzie wyglądać inaczej. Przede wszystkim należy skupić się na zaufaniu do trenera i celach, jakie zostały obrane podczas wspólnych rozmów.  W odniesieniu do danych celów trener będzie mógł dobrać adekwatne techniki i metody pracy mentalnej. 

Do głównych korzyści korzystania z usług trenera mentalnego należą:

  • wzrost motywacji do działania
  • głód sukcesu 
  • wiara we własne siły i możliwości
  • przezwyciężanie barier i blokad dzielących od osiągnięcia celów
  • poprawa koncentracji
  • większa kontrola i spokój emocjonalny
  • lepsze przygotowanie mentalne do ważnych wydarzeń i trudnych zadań
  • poprawia kontakty interpersonalne z innymi zawodnikami w drużynie


Coraz więcej osób zaangażowanych w świat sportu zauważa i zgadza się z badaniami na temat higieny psychicznej w sporcie. Najnowsze badania dowodzą, że sukces sportowy to aż w 70-80% zasługa sfery mentalnej sportowca. Mimo to nadal wiele osób aktywnie działających w świecie sportu zaniedbuje tę część swoich treningów. Jeśli podchodzisz do sportu poważnie – warto pochylić się nad swoją psychiką. Uwolnij swój potencjał i skonsultuj się z naszymi specjalistami sportowymi już dziś!

Skip to content