https://rehasopot.pl
Scroll Top

TERAPIA MANUALNA METODĄ NA BÓL STAWÓW I KRĘGOSŁUPA NASZYCH SENIORÓW​

Terapia manualna kręgosłupa, stawów czy mięśni. Niezależnie od miejsca bólu wymaga ogromnego doświadczenia ze strony fizjoterapeuty. W dzisiejszych czasach bóle pleców i kręgosłupa dotykają zarówno młodych, jak i starszych. Praca siedząca przy komputerze i mała ilość ruchu po pracy powoduje, że bóle stawów, kręgosłupa i przylegających mięśni dotykają już osoby około 30 roku życia.

Rehabilitacja w postaci terapii manualnej nie jest jednak skierowana tylko do osób młodych. Najbardziej narażeni na bóle tej kategorii są oczywiście seniorzy. Z wiekiem elastyczność stawów powoli się zmniejsza, a mięśnie sztywnieją. Warto zgłosić się do specjalisty, jeśli ból nasila się z każdym dniem.

Oczywiście można postawić na doraźne ukojenie bólu poprzez środki farmakologiczne. Jak wiadomo – nie rozwiąże to jednak problemu. Dlatego doświadczeni fizjoterapeuci stawiają na terapię manualną. Na czym polega, do kogo jest skierowana, kto nie powinien jej stosować, a także jakie techniki wykorzystuje – poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania w tym zakresie.

Terapia manualna

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna jest to metoda fizjoterapii. Dzięki technikom ucisku i masażu można wpłynąć na poprawę funkcjonowania narządu ruchu i uśmierzyć dolegliwości bólowe.

Jest to jedna z metod fizjoterapii. Jest ona również całkowicie naturalna i kompleksowo podchodzi do problemów bólowych. Jej kompleksowość obejmuje zarówno diagnostykę samego źródła bólu, jak i opracowanie leczenia. Terapia manualna jest jedną z najstarszych form fizykoterapii. Jest stosowana od wielu lat przez specjalistów na całym świecie.

Ten rodzaj terapii wykorzystuje wiele technik i jest często istotną częścią procesu rehabilitacji pacjenta. Niezależnie od tego, czy interesuje nas terapia manualna kręgosłupa, czy stawów, jest to świetny sposób na leczenie wszelkich dolegliwości bólowo-ruchowych. Rolą terapii manualnej jest uwalnianie napięć i blokad w ciele. Może również pomóc w poprawie ruchomości stawowej i zmniejszyć sztywność mięśni. Oferuje ona lepsze samopoczucie i komfort życia pacjentowi, ponieważ wspomaga go w powrocie do codziennych aktywności.

Fizjoterapeuci używający terapii manualnej mogą dostosować techniki do konkretnych potrzeb pacjenta. W przypadku większości dolegliwości terapia manualna jest skutecznym sposobem powrotu do całkowitej sprawności i poprawy komfortu życia.

U kogo ta metoda sprawdzi się najlepiej?

Terapia manualna jest przeznaczona dla osób, które mają problemy ze stawami, bólami kręgosłupa i mięśni. Metoda terapii manualnej może być stosowana do leczenia pacjentów z artretyzmu, a nawet bólu głowy. Zwłaszcza osoby starsze mogą zauważyć zbawienny wpływ tych zabiegów na swoje zdrowie. W bardziej zaawansowanym wieku pojawia się wiele dolegliwości wynikających ze zmniejszającej się umiejętności autoregeneracji organizmu. Z czasem dochodzi do zastania mięśni i ścięgien, czy ubytków mazi stawowej w torebkach stawowych. Może to prowadzić do wielu chronicznych dolegliwości bólowych. Oprócz naturalnej aktywności i codziennego ruchu czasami może być potrzebna pomoc fizjoterapeuty.

Ten rodzaj zabiegów rehabilitacyjnych ma szerokie zastosowanie na dolegliwości bólowe, ale nie tylko. Do najbardziej popularnych problemów ze wskazaniem do terapii manualnej należą:

  • chroniczne bóle mięśni pleców i kończyn,
  • bóle głowy i migreny,
  • bóle kręgosłupa na pełnej długości i na poszczególnych odcinkach,
  • schorzenia kręgosłupa i wady postawy (np. skolioza, krzywizny),
  • rwa kulszowa i barkowa,
  • bóle stawów,
  • stany przeciążenia stawów,
  • stany drętwienia kończyn,
  • zaburzenia i niedobory snu,
  • stany napięcia nerwowego i przemęczenia, a co za tym idzie – napięcie mięśni i nerwobóle,
  • osłabienie mięśni.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres działań i wskazań dla pacjentów, terapia manualna może sprawdzić się u osoby w każdym wieku. Zabiegi pomogą zarówno osobom starszym, jak i osobom cierpiącym z powodu pracy w bezruchu, czy nadwyrężającym swój organizm sportowcom.

Terapia manualna

Przeciwskazania do stosowania terapii manualnej

Niestety, jak każde działanie rehabilitacyjne, tak i terapia manualna nie jest wskazana dla każdej osoby. Dla dobra potencjalnego pacjenta warto zaznajomić się najpierw z przeciwskazaniami. Specjaliści wykonujący diagnostykę mogą odmówić leczenia tą metodą, jeśli u swojego pacjenta stwierdzą:

  • stany zapalne
  • przepuklina jądra miażdżystego,
  • osteoporoza,
  • pourazowe uszkodzenie tkanek lub kości (w tym złamania),
  • zmiany strukturalne w tętnicach kręgowych,
  • nadruchomość stawów, czyli nienaturalną elastyczność stawów (tzw. hipermobilność),
  • zwichnięcia i patologiczne zmiany stawów,
  • nowotwór,
  • niektóre zaburzenia psychiczne,
  • niewydolność krążenia mózgowego,
  • przesunięcia i ruchomości kręgów (tzw. kręgozmyk).

Metody i techniki, jakie wykorzystuje fizjoterapeuta

Pierwszym etapem do podjęcia terapii manualnej powinna być celna diagnostyka problemu. Fizjoterapeuta powinien w pierwszej kolejności wysłuchać pacjenta podczas wywiadu. Zaskakującym na tym etapie może być fakt, że specjalista pyta nie tylko o dolegliwości bólowe. Możemy usłyszeć również pytanie o nasze nawyki żywieniowe czy codzienny tryb życia. Zadaniem fizjoterapeuty jest wykrycie przyczyny dolegliwości. Mogą one mieć podłoże typowo fizyczne, jednak często mogą być one też psychosomatyczne (np. stresujący okres).

W wyniku przeprowadzonego wywiadu może się zdarzyć, że profesjonalista może mieć obiekcje przed wykonaniem zabiegu. W takich sytuacjach może zalecić nam wykonanie dodatkowych badań jak np. rezonans lub badanie RTG konkretnego obszaru ciała. Wiedząc, że terapia nie może być przeprowadzana na zwichniętych stawach lub złamanych kościach – fizjoterapeuta musi mieć pewność, że może się nami zająć. W innym przypadku nawet najbardziej profesjonalnie wykonany zabieg może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W przypadku zyskania pewności stanu naszych tkanek i kości specjalista kończy proces diagnostyki przed zabiegiem. Dopiero po ocenie ogólnej naszego ciała powinien przejść do realizacji działań terapeutycznych.

Metody wykorzystywane podczas terapii manualnej

Najczęściej stosowane techniki to masaż, rozciąganie i ucisk. Oczywiście nie jest to takie proste, jakby się wydawało. Wyróżniamy kilka metod tego działania stosowanych na pacjentach:

  • masaż poprzeczny, funkcyjny i tkanek głębokich,
  • rozciąganie poszczególnych mięśni lub całych ich partii,
  • mobilizacje stawów i neuromobilizacja (w tym metody Kaltenborna i Maitlanda),
  • manipulacje stawów, czyli tzw. nagłe „nastawianie” zablokowanego stawu,
  • FDM – koncepcja oparta na zaburzeniach powięziowych.


Pamiętajmy jednak, że techniki dobierane są indywidualnie do naszych potrzeb na podstawie wywiadu z naszym terapeutą. Nie dla każdego dobrym rozwiązaniem będzie masaż, ale i nie każdy pacjent będzie wymagał manipulacji stawów.

Terapia manualna

Terapia manualna jest zbawienna dla Twojego zdrowia. Sprawdź korzyści, jakie daje przy systematycznym stosowaniu

Niezależnie od tego, jakie techniki zastosuje fizjoterapeuta podczas zabiegów, systematyczna praca z naszym ciałem zawsze popłaca. Już na etapie trwania terapii możemy zauważyć wzrastającą ruchomość stawów i zakres naszych ruchów. Ponadto niezaprzeczalnym plusem zabiegów jest natychmiastowa ulga w dolegliwościach bólowych czy zwiększenie elastyczności naszych tkanek.

Dla osób z problemami, jak nadmierna ilość stresu i zaburzenia snu – terapia manualna może przynieść dosyć szybkie ukojenie i rozluźnienie. Poprawi to zdecydowanie komfort życia i relacje z bliskimi.

Sprawdź już dziś, jak terapia manualna odmieni Twoje życie! Nasi specjaliści czekają, aby pomóc Tobie i Twoim najbliższym.

Skip to content