https://rehasopot.pl
Scroll Top

REHABILITACJA SPORTOWA. SPRAWDŹ, JAK MOŻE POMÓC CI REHABILITACJA I FIZJOTERAPIA W SPORCIE, KTÓRY KOCHASZ!​

Rehabilitacja sportowa jest najczęściej kojarzona z przywracaniem sprawności w przypadku urazów i kontuzji. Czy jest to słuszne skojarzenie? Aktywność fizyczna jest istotnym czynnikiem utrzymującym nas w dobrym zdrowiu. Dla osób uprawiających sport zawodowo jest to jednak coś więcej niż hobby. Ilość aktywności fizycznej sportowca jest nieporównywalna z aktywnością osób dbających o ogólne utrzymanie dobrej kondycji. W przypadku sportu zawodowego poważne podejście do zdrowia i możliwości swojego organizmu jest szczególnie istotne. I tu wkracza termin rehabilitacji sportowej.

Rehabilitacja sportowa - czy to to samo co fizjoterapia w sporcie? Wyjaśniamy różnice.

Rehabilitacja dla sportowców to cały zbiór działań terapeutycznych, których celem jest leczenie urazów sportowych. Oprócz tego pomaga ona przywrócić sprawność i podnieść wydolność ogólną organizmu.
Często słyszy się, że termin fizjoterapia jest używany zamiennie z określeniem rehabilitacja. Warto jednak podkreślić, że rehabilitacja sportowa nie jest tym samym co fizjoterapia. Główną różnicą jest to, że rehabilitacja skupia się na powrocie do formy sprzed urazów i kontuzji. Zawiera w sobie również działania fizjoterapeutyczne, które są częścią procesu rehabilitacyjnego. Rehabilitacja jednak nie ogranicza się tylko do działań fizjoterapeutycznych. Zajmuje się ona także szeroko pojętym procesem powrotu do sprawności, który może obejmować ćwiczenia fizyczne, dietę oraz porady psychologiczne.
Sama fizjoterapia może być natomiast stosowana profilaktycznie, bez wystąpienia kontuzji czy urazów. Fizjoterapia w sporcie to dziedzina, która zajmuje się poprawą ogólnej kondycji fizycznej. Skupia się również na samym przygotowaniu do treningu lub poprawie wydolności organizmu. Można więc powiedzieć, że fizjoterapia wspomaga procesy rehabilitacyjne. Nie jest jednak działaniem kompleksowym tak jak rehabilitacja.

Rehabilitacja sportowa

Na czym polega i jak wygląda rehabilitacja sportowa?

Tak jak wspomniano we wcześniejszej części, rehabilitacja jest działaniem kompleksowym. Obejmuje ona nie tylko obszar fizyczny, ale także emocjonalny i społeczny. W zależności od rodzaju kontuzji, stopnia jej nasilenia oraz tego, jak długo trwa proces leczenia, rehabilitacja może być stosowana w formie indywidualnej lub grupowej.
Celem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności sprzed urazów i kontuzji. Oprócz regeneracji organizmu i przywrócenia sprawności, rehabilitacja powinna korygować dotychczasowe, potencjalne błędy treningowe. Dzięki temu unikniemy nowych kontuzji na treningu czy podczas większego wysiłku. Dodatkowo pomaga w osiągnięciu jak najwyższego poziomu sprawności fizycznej.
Rehabilitacja może się odbywać w różnych formach. Bywają to indywidualne ćwiczenia na siłowni lub z fizjoterapeutą – rehabilitantem. Możliwe są również zajęcia grupowe w centrum rehabilitacji.

Na czym polega i jakie metody stosuje się w rehabilitacji neurologicznej dzieci i niemowląt?

Neurorehabilitacja dziecięca jest aktualnie bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną leczenia. Wykorzystuje się do niej wiele metod terapeutycznych. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się metody: Vojty, Bobath,  czy terapia manualna.

Niezależnie od wybranej metody, głównym celem wszelkich działań rehabilitacji neurologicznej jest pomoc dzieciom i niemowlętom. Głównie dotyczy to powrotu do sprawności ruchowej oraz poprawę ogólnej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. W zależności od metody działania, wizyty u fizjoterapeuty – rehabilitanta przebiegają inaczej. Głównym elementem są zabiegi fizjoterapeutyczne, a także ćwiczenia fizyczne pod okiem specjalistów i zlecone do pracy w zaciszu domowym. Neurorehabilitacja nie ogranicza się jednak jedynie do terapii fizycznej. W zależności od problemu małego pacjenta zastosowanie mają również metody neuropsychologiczne i rehabilitacja neurologopedyczna.

Do kogo kierowane są sportowe procesy rehabilitacyjne?

  • zawodowych, aktywnych sportowców,
  • do osób uprawiających sport amatorsko,
  • do osób, które planują rozpoczęcie przygody ze sportem i chcą podejść do tego z pełnym przygotowaniem,
  • do osób chcących wrócić do treningów po operacjach lub doznaniu urazów,
  • sportowcom powracającym po dłuższej przerwie do treningów.
Rehabilitacja sportowa

Czego możemy spodziewać się na wizycie u rehabilitanta?

Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Każda rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę. Będzie on w stanie dostosować ją do potrzeb i możliwości każdej osoby.

W pierwszej kolejności należy określić cel. Może być to na przykład regeneracja zerwanego podczas treningu mięśnia, rozwiązania nawracających problemów z konkretną partią ciała, lub przygotowanie sportowca do zawodów. Zadaniem rehabilitanta jest weryfikacja i ustalenie zakresu możliwości osiągnięcia tego celu. Następnie przygotowuje on program terapeutyczny, który pozwoli na realizację tegoż celu.

Rehabilitant może sięgnąć po wiele ćwiczeń i zabiegów, które pozwolą na osiągnięcie celu zgłaszających się osób. Do najbardziej popularnych należą:

  • kinesiotaping
  • zastosowanie stabilizatorów stawów
  • taping powięziowy
  • suche igłowanie
  • masaże różnymi metodami: poprzeczny, tkanek głębokich, funkcjonalny, izometryczny, bańką chińską
  • pinopresura
  • techniki mobilizacji stawowych
  • terapie z użyciem narzędzi jak lasery i elektrostymulatory


Oprócz metod rehabilitacyjnych niezbędną częścią są ćwiczenia wykorzystywane podczas treningów.
Specjalista pomaga klientowi od momentu zgłoszenia z urazem, przez proces niwelowania problemu, aż do pełnej regeneracji.

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji dla sportowców

Korzyści z procesu rehabilitacyjnego dla osób uprawiających sport jest mnóstwo. Poza oczywistym aspektem, jakim jest pozbycie się urazów i regeneracja ciała, nie sposób zapomnieć o poprawie wyników. Wielu sportowców, którzy decydują się na proces rehabilitacyjny, podczas pracy ze specjalistą poprawia osobiste wyniki w swojej dziedzinie. Systematyczna praca ze specjalistą może zwiększyć kondycję, poprawić siłę, czy zwinność. Możemy zyskać również na elastyczności mięśni, ścięgien i stawów. Rehabilitant może również skorygować ewentualne, błędne schematy ruchowe podczas wspólnych treningów. To natomiast pomoże w eliminacji przyszłych problemów w postaci urazów i kontuzji.

Ćwiczenia z doświadczonym rehabilitantem sportowym różnią się nieco od pracy z osobami, które nie uprawiają sportu. Ze względu na to, że najczęstszymi klientami są sportowcy, którzy doznali urazów, stawką jest ich kariera zawodowa. Dlatego specjaliści w tej dziedzinie działają dużo szybciej, aby pacjent mógł jak najszybciej wrócić do „pracy”. Rehabilitacja dla zawodowych, jak i amatorskich sportowców jest zalecana nie tylko w przypadku urazów, bólu stawów czy poważnych kontuzji. Proces ten pomaga w pełnej regeneracji organizmu i podnoszeniu naszej wydolności. Dodatkowo warto wspomnieć o procesie leczenia po operacjach ortopedycznych i nie tylko. Rehabilitacja pomaga również w regeneracji organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Nie czekaj na pojawienie się poważnych urazów czy bólu stawów – sprawdź korzyści płynące z procesu rehabilitacyjnego już dziś.

Nasz zespół specjalistów czeka na Ciebie!

Skip to content