https://rehasopot.pl
Scroll Top

REHABILITACJA PO ARTROSKOPII KOLANA CZY REHABILITACJA PO ENDOPROTEZIE BIODRA – ODKRYJ MOC REHABILITACJI ORTOPEDYCZNEJ

Rehabilitacja po artroskopii kolana czy po endoprotezie biodra to jedynie składowe większej dziedziny, jaką jest rehabilitacja ortopedyczna. Proces rehabilitacji to długi i żmudny proces, który wymaga cierpliwości. Niezależnie od jej ukierunkowania, to nie tylko ćwiczenia, ale także odpowiednia dieta i nastawienie. Wszystko to ma na celu pomóc wrócić pacjentowi do formy sprzed urazu. Czym w takim razie zajmuje się rehabilitacja z dziedziny ortopedii? Czy jest to tylko leczenie wewnętrznej części nogi jak stawy? Na czym polega rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy biodra? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

niko-domzalski-foto
Niko Domżalski
rehabilitant

czym różni się rehabilitacja ortopedyczna od innych rodzajów rehabilitacji?

Rehabilitacja ortopedyczna jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem pacjentów po urazach, zabiegach ortopedycznych i z chorobami układu ruchu. Jest niezbędna w wielu przypadkach jak: leczenie po artroskopii kolana, po wszczepieniu endoprotezy biodra, a także jako metoda leczenia po urazach narządu ruchu i stawów. Nie jest ona jednak jedynie metodą na ból nogi czy jako leczenie po zabiegach chirurgicznych kończyn. Warto pamiętać, że ortopedia zajmuje się również wadami postawy, czy zwyrodnieniami kręgosłupa.

Rehabilitacja ortopedyczna może stosować do leczenia wiele technik. Do najpopularniejszych metod zabiegów należą:

  • Terapia manualna,
  • Fizykoterapia,
  • Kinezyterapia,
  • Terapia zajęciowa,
  • Kinesiotaping.


Dzięki wielu metodom leczenia i wykorzystywaniu różnych zabiegów na raz rehabilitacja ortopedyczna może pomóc w odzyskaniu pełnej sprawności. Korzystać z niej mogą zarówno osoby dorosłe, jak i seniorzy. W przypadku młodszych pacjentów zaleca się jednak terapię dedykowaną. Proces rehabilitacji, zwłaszcza po urazach, może sprawiać dyskomfort lub nawet ból. W przypadku dzieci i młodzieży ważne jest dostosowanie metod do większej wrażliwości na bóle pacjenta.

rehabilitacja ortopedyczna

Wskazania i cele rehabilitacji ortopedycznej

Jak wiemy, rehabilitacja z dziedziny ortopedii zajmuje się szeroko rozumianym aparatem ruchu. Szczególnymi wskazaniami do zabiegów są wszelkie urazy, bóle nogi w zakresie mięśni i stawów. Pamiętajmy jednak, aby pomyśleć również o swoim ciele przed wystąpieniem skrajnych stanów. Do specjalisty powinniśmy zgłosić się w przypadku występowania pierwszych dolegliwości związanych z układem ruchu. Do najczęstszych zaleceń dla pacjentów należą:

  • rehabilitacja po złamaniach kości kończyn
  • urazy stawu kolanowego
  • urazy stawu skokowego
  • urazy aparatu więzadłowego
  • urazy i kontuzje sportowe
  • przeciążenia mięśni i stawów
  • bóle przeciążeniowe i kręgosłupa wynikające z pracy lub stylu życia
  • bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
  • wrodzone lub nabyte dysfunkcje aparatu ruchu
  • stany po operacjach ortopedycznych (np. endoproteza biodra lub części nogi)
  • wady postawy – skolioza, krzywizny kręgosłupa
  • zmiany hormonalne, które rzutują na narządy ruchu (bóle nogi lub kręgosłupa)
  • sytuacje po wyleczonych, silnych stanach zapalnych stawów i mięśni
  • zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości (łokieć tenisisty)

Rehabilitacja po artroskopii kolana czy rehabilitacja po endoprotezie biodra - Przeciwwskazania do rehabilitacji ortopedycznej

Jak każda rehabilitacja, tak samo ta ortopedyczna, zarówno po artroskopii kolana, jak i po wszczepieniu endoprotezy, ma sytuacje wykluczające ze stosowania.

Rehabilitant może odmówić przeprowadzenia zabiegów w kilku przypadkach:

  • wysoka gorączka
  • zakrzepica i poważne problemy z krążeniem
  • ostra faza choroby zakaźnej
  • aktywna choroba nowotworowa
  • aktywne silne stany zapalne

Decydując się na rehabilitację, należy wziąć pod uwagę powyższe stany. Rehabilitant fizjoterapeuta może odmówić leczenia bóli czy urazów w tych przypadkach.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny, który polega na dostaniu się do środka stawu kolanowego z kamerą. Odbywa się to za pomocą małego nacięcia w skórze. Zabieg artroskopii kolana może być wykonywany ze względu na leczenie po urazach, chorób zwyrodnieniowych lub innych problemów z nogą.

Rehabilitacja po artroskopii kolana jest przeprowadzana w celu uniknięcia powikłań i zmniejszenia bólu. Jest ważna w perspektywie powrotu do normalnego funkcjonowania i aktywności fizycznej. Rozpoczyna się zwykle w szpitalu dzień po operacji. Następnie pacjenci mogą kontynuować swoją rehabilitację w domu lub w centrum rehabilitacyjnym. Cały proces rehabilitacyjny powinien trwać maksymalnie 3 miesiące.

Leczenie po artroskopii kolana w szpitalu polega na pracy z fizjoterapeutą. Stosuje on techniki rozciągania, aktywizacji mięśni czy masażu nogi. Dodatkowo mogą zostać wykorzystane metody wspomagające jak elektrostymulacja czy krioterapia.

Praca z fizjoterapeutą w domu to proces wymagający cierpliwości i dużych pokładów determinacji. Pierwsze 2-3 tygodnie zaleca się również spanie w ortezie celem szybszej regeneracji. Sesje ze specjalistą mają na celu zwiększenie zakresu ruchu stawu, a także wyrobienie siły mięśniowej.

Należy pamiętać, że im szybciej rozpocznie się terapia po zabiegu, tym większa szansa na pełną sprawność. Jeśli chcesz uniknąć powikłań po artroskopii kolana, musisz rozpocząć leczenie rehabilitacyjne jak najszybciej po przeprowadzonym zabiegu.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Wszczepienie endoprotezy biodra to częsty zabieg stosowany u pacjentów z uszkodzeniem stawu biodrowego. Zabieg polega na umieszczeniu ceramicznej lub metalowej kulki w miejscu głowy kości udowej.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra jest dwuetapowa. Pierwsza jej część odbywa się w szpitalu, natomiast drugą część pracy należy wykonać w domu. Pierwsze zabiegi pacjenta zaczynają się już zaledwie dzień po operacji. Z biegiem kolejnych dni pacjent wykonuje pierwsze kroki i poszerza zakres ruchu nogi. Po tygodniu pacjent jest odsyłany do domu, gdzie czeka go druga część powrotu do sprawności. Ta część trwa już około 4-6 tygodnie. Szybkość powrotu do zdrowia jest zależna od determinacji, wagi i możliwości regeneracji w danym wieku.

Warto zaznaczyć, że zabieg wszczepienia endoprotezy jest poważną operacją. W związku z tym leczenie zaleca się prowadzić pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Dzięki wsparciu specjalisty będziemy mogli uniknąć przypadkowych kontuzji nogi przez nieprawidłowe ćwiczenia. Możliwe jest odczuwanie bólu podczas wykonywania ćwiczeń. Lekarz prowadzący po operacji nogi powinien jednak przepisać w takich przypadkach środki przeciwbólowe. Ułatwi to proces powrotu do zdrowia.

Niezależnie od rodzaju rehabilitacji ortopedycznej, pamiętaj, że czas gra kluczową rolę w procesie zdrowienia. W przypadku pojawiających się pierwszych bóli stawów, kości czy mięśni – zgłoś się na konsultacje do specjalisty. Nie bagatelizuj swojego ośrodku ruchu, ponieważ jego sprawność zależy od Ciebie. Skorzystaj z konsultacji z naszymi specjalistami już dziś i sprawdź, co możesz zrobić dla poprawy swojego komfortu.

Skip to content