https://rehasopot.pl
Scroll Top

REHABILITACJA DZIECIĘCA A FIZJOTERAPIA DZIECI – JAKIE SĄ RÓŻNICE I CO WARTO WIEDZIEĆ​

Rehabilitacja dziecięca to działania, które mogą znaleźć zastosowanie już u niemowląt. Prawdą jest, że im wcześniej podjęte działania w tym kierunku, tym lepsze rokowania małego pacjenta. Wady w rozwoju układów motorycznych lub problemy neurologiczne mogą być zauważalne już kilka dni po narodzinach. Warto wiedzieć, jak rozpoznać problemy wymagające wizyty u specjalistów i czego możemy się spodziewać przy wizycie w centrum rehabilitacji.

Jaka jest różnica między fizjoterapią dziecięcą a rehabilitacją dzieci?

Fizjoterapia często jest utożsamiana z rehabilitacją. Prawdą jest, że fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, jednak nie jest tym samym. Rehabilitacja dzieci i niemowląt jest szerszym pojęciem, które obejmuje takie elementy jak edukacja, aktywność fizyczna, terapia behawioralna i inne. Fizjoterapia skupia się na leczeniu dolegliwości bólowych i pomaga w osiągnięciu maksymalnego poziomu sprawności fizycznej.
Rehabilitacja może być wykonywana przez specjalistów fizjoterapeutów. Jednak często obejmuje również szerszy zakres działań, jak praca z terapeutami i logopedami. Tak więc fizjoterapia wchodzi w zakres rehabilitacyjny, jednak jest tylko częścią tego szerokiego procesu.

rehabilitacja dziecięca

Terapia małego pacjenta - dla kogo wskazana?

Wizytę z dzieckiem należy rozważyć w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Wady postawy mogą mieć swój początek już w okresie płodowym. Wynikają ze złego ułożenia płodowego. Zadaniem rodziców jest wyłapanie możliwych nieprawidłowości w późniejszym etapie życia dziecka.


W przypadku wieku niemowlęcego można zauważyć niepokojące objawy, jak na przykład brak reakcji na bodźce sensoryczne czy niechęć do poznawania nowych wrażeń. Innymi niepokojącymi sygnałami może być to, że dziecko układa się zawsze jedynie na jednej stronie ciała lub odwracają głowę tylko w jednym kierunku. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne problemy przy jedzeniu. Jeśli niemowlę ma problem z ssaniem lub przełykaniem – jest to również dosyć jasny znak, że czas zapisać się na wizytę do lekarza.

Rehabilitacja dzieci i problemy małych pacjentów, czyli jak rozpoznać, że nasze dziecko potrzebuje pomocy specjalistów

Poza wiekiem niemowlęcym obserwacja dziecka w starszym wieku jest równie ważna. Warto rozważyć wizytę w centrum rehabilitacji w przypadku problemów, zwłaszcza ortopedycznych. Jeśli zauważymy u dziecka przyjmowanie złej postawy ciała, częste potykanie się, lub problemy w pokonywaniu przeszkód – warto rozważyć wizytę u specjalisty.
Dzieci z zaburzeniami motorycznymi często unikają aktywności fizycznej jako takiej, ponieważ mają problemy z równowagą i wyczuciem własnego ciała.

rehabilitacja dziecięca

Najczęstsze problemy kwalifikujące do fizjoterapii dzieci lub pełnej rehabilitacji

Do najczęstszych problemów, jakie kwalifikują małego pacjenta do fizjoterapii lub pełnej rehabilitacji, należą:

  • wady postawy jak skolioza czy krzywizny pleców
  • płaskostopie
  • wyginanie i koślawość kolan
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • asymetrie ciała i asymetrie ułożeniowe dzieci
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego i neurologicznego
  • choroby nerwowo-mięśniowe

Rehabilitacja dzieci a metody pracy z najmłodszymi

Zazwyczaj rehabilitacja opiera się na metodach pracy z fizjoterapeutą i ćwiczeniach własnych. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie są w stanie wykonywać ćwiczeń bez nadzoru lub pomocy. Dlatego też wizyta w centrum może pomóc zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Do najczęstszych metod stosowanych w rehabilitacji najmłodszych należą NDT Bobath oraz metoda Vojty. Pierwsza jest metodą, która zakłada, że poprzez odpowiednie ćwiczenia można ukształtować ciało dziecka w taki sposób, aby pracowało w pełni poprawnie. Kilka wizyt u fizjoterapeuty pozwoli również rodzicom na samodzielną pracę z dzieckiem w domowym zaciszu.

Druga z wymienionych, metoda Vojty, wskazana jest w przypadku problemów z naturalnymi odruchami dziecka. Jest zaliczana do metod neurorehabilitacji naszych najmłodszych pociech. Celem tej metody jest poprawienie funkcji motorycznych u dzieci z problemami neurologicznymi. Więcej o metodzie Vojty przeczytasz na naszej stronie.

Do innych popularnych metod rehabilitacji najmłodszych należą:

  • Metoda PNF
  • Metoda FITS
  • Terapie czaszkowo-krzyżowe
  • Terapia manualna
  • Integracja sensoryczna
  • Kinesiotaping
  • Ćwiczenia indywidualne dobrane przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Warto pamiętać, że ćwicząc z dzieckiem w domu, możemy przeprowadzać sesje ćwiczeń poprzez zabawę. Dziecko łatwiej przyswaja bodźce w trakcie zabawy z rodzicem, zwłaszcza w przypadku problemów sensorycznych.

Rehabilitacja dzieci, czyli czego spodziewać się przy pierwszej wizycie w centrum rehabilitacji i fizjoterapii?

Pierwsza wizyta u specjalisty jest ogromnie stresująca dla każdego rodzica. W końcu chodzi o nasze dzieci, które są dla nas najważniejsze. Najpierw czeka nas szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia dziecka, zaleceń lekarskich i postawionych diagnoz. Dzięki temu fizjoterapeuta będzie w stanie dobrać najlepszą metodę terapii. Na pierwszą wizytę dziecko powinno być ubrane w swobodne ubrania, ponieważ po wstępnym wywiadzie, specjalista może poprosić o wykonanie kilku ćwiczeń. Ma to na celu dalszą obserwację odruchów, motoryki ciała i weryfikacji postawy. Może również użyć sprzętu diagnostycznego, aby przy pomocy nowoczesnej technologii dobrać najlepsze metody rehabilitacyjne na konkretne partie ciała.


Pamiętajmy, że w całym procesie kluczowym czynnikiem jest czas. Im szybciej zgłosimy swoje wątpliwości do specjalisty, tym lepsze rokowania i większe szanse na całkowite wyeliminowanie wad rozwojowych na najwcześniejszym etapie życia dziecka.


Jeśli chcesz skonsultować swoje obawy z fizjoterapeutą – nasz zespół specjalistów czeka na Ciebie.

rehabilitacja dziecięca
Skip to content