https://rehasopot.pl
Scroll Top

REHABILITACJA DLA SENIORÓW. JUŻ DZIŚ POMYŚL O ZDROWIU TWOICH NAJBLIŻSZYCH I SKONSULTUJ SIĘ W SPRAWIE REHABILITACJI OSÓB STARSZYCH.

Rehabilitacja dla seniorów skuteczną drogą do utrzymania dobrego zdrowia najbliższych. W większości domów w Polsce świąteczne życzenia dla seniorów wyglądają podobnie – „Zdrowia, zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze”. Jest to niezaprzeczalnie prawdą, że największą potrzebą osób starszych jest zdrowie. Ćwiczenia i utrzymanie wysokiego poziomu aktywności to najważniejsze czynniki utrzymania pełnej sprawności na jesieni naszego życia. A jeśli mówimy o podtrzymaniu sprawności ukochanych seniorów, warto zainteresować się również wizytą w profesjonalnym centrum rehabilitacji osób starszych.

Aktywizacja seniorów, czyli dlaczego rehabilitacja dla seniorów jest tak istotna

To, że zdrowie jest najważniejsze to już wiemy. Ale dlaczego w przypadku osób starszych utrzymanie aktywności jest bardziej istotne niż u reszty grup wiekowych? Przede wszystkim dlatego, że dla osób w podeszłym wieku utrzymanie dobrego zdrowia jest coraz trudniejsze. Mówimy tu nie tylko o aspekcie fizycznym, ale i psychospołecznym. Do aktywizacji osób w podeszłym wieku należy zaliczyć również aktywność społeczno-rodzinną i ciągły proces nauki.

W kwestii fizycznej warto pamiętać, że organizm osób starszych nie jest tak wytrzymały na doświadczanie urazów i czynniki chorobowe. Równie ważnym elementem co ćwiczenia fizyczne jest próba ograniczenia nałogów. Codzienne ćwiczenia i aktywność pomagają w utrzymaniu ogólnej sprawności fizycznej. Z czasem jednak zwykły, codzienny trening może nie być wystarczający. W takiej sytuacji warto rozważyć wprowadzenie w życie rehabilitacji dla osób starszych.

Samo określenie rehabilitacji dla seniorów może wydawać się bardzo skrajnym działaniem. Należy jednak pamiętać, że rehabilitacja osób starszych to nie są zabiegi, które powinniśmy rozważać jedynie po poważnych urazach czy przebytych chorobach. Warto pomyśleć o niej również w świetle treningów profilaktycznych, aby zapobiec chorobom i obniżeniu sprawności.

Rehabilitacja dla seniorów

Rehabilitacja osób starszych - czym różni się od innych procesów rehabilitacyjnych?

Jak wiemy, rehabilitacja to proces powrotu do sprawności po urazie, chorobie lub zabiegu chirurgicznym. Dodatkową rolą jest cel profilaktyczny i utrzymanie sprawności. W wypadku osób starszych jest to szczególnie ważne. Rehabilitacja dla seniorów może przebiegać nieco inaczej niż u młodszych pacjentów. Ponadto cele takich wizyt mogą być bardziej ograniczone.

Bardzo ważną różnicą w treningu osób starszych jest mniejsza zdolność regeneracji i większa podatność na kontuzje. Podczas pracy z pacjentem starszym należy pamiętać, że mogą nie mieć oni takiego samego zakresu ruchów co osoby młode. Ze względu na postępujące z wiekiem sztywnienie stawów i mięśni nie są oni również tak samo zręczni. W przypadku ćwiczenia z pacjentem starszym stosowane są zatem łagodniejsze techniki. Zwłaszcza w przypadku osób, które do momentu rehabilitacji nie wykazywały dużej aktywności, wyczucie jest bardzo istotne.

Spadek wydolności wywołany bezruchem może iść w parze z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Skutkuje to przykurczami mięśni, ograniczeniem ruchomości stawów, a nawet może doprowadzić do początku osteoporozy. Dlatego też ćwiczenia podczas rehabilitacji osób starszych wyglądają dużo spokojniej niż przy innych procesach rehabilitacyjnych.

Doświadczony rehabilitant fizjoterapeuta na pewno zwróci uwagę na powyższe aspekty podczas wizyty seniorów. Ponadto dostosuje indywidualne ćwiczenia i przebieg terapii do możliwości pacjentów. Należy bowiem pamiętać, że ograniczone ruchy czy mniejsza sprawność motoryczna to nie wszystko, co może spotkać nas podczas pracy z osobami starszymi. Starsi pacjenci mają również często problemy z przygasającymi zmysłami jak problemy ze wzrokiem, słuchem, czy utrzymaniem równowagi. Wszelkie różnice i indywidualne potrzeby pacjenta muszą zostać uwzględnione podczas wizyty w centrum rehabilitacji.

sprzęty rehabilitacyjne dla seniorów

Sprzęty i propozycje codziennych ćwiczeń w domu

Poza pracą z fizjoterapeutą, osoby starsze powinny ćwiczyć również w zaciszu swojego domu. Pomoże to podtrzymać efekty uzyskiwane podczas wizyt u rehabilitanta. Do najłatwiejszych ćwiczeń codziennych na pewno możemy zaliczyć gimnastykę ciała. Przysiady, a także użycie ciężarków czy gumowych taśm na pewno pomoże zwiększać sukcesywnie siłę mięśniową czy ruchomość stawów.

W zależności od dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent, można zastosować trening na konkretne partie ciała. Najważniejszą częścią jest niezaprzeczalnie rozgrzewka. Zapominając o rozgrzaniu ciała, narażamy się na doznanie nieprzewidzianych urazów czy kontuzji.

Rozgrzanie ciała przed treningiem jest kluczowe, aby nawet najlżejsze ćwiczenia nie doprowadziły do nieszczęśliwego wypadku. Biorąc pod uwagę mniejszą zręczność i ruchomość stawów u osób starszych – warto pamiętać o takiej profilaktyce urazów. Nie masz pomysłu na rozgrzewkę? Poniżej nasza propozycja wyboru kilku ćwiczeń wstępnych do treningu właściwego:

  • rozgrzanie nadgarstków poprzez krążenie kuliste. Można również złączyć ze sobą dłonie i naprzemiennie wykonywać okrężne ruchy każdej z nich,
  • delikatne ruchy okrężne głowy, w przypadku mniejszej ruchomości przekręcanie głowy od lewej do prawej strony z przystankiem w pozycji środkowej,
  • zginanie i prostowanie rąk w stawie łokciowym, a także zginanie i prostowanie nóg w stawie kolanowym i w stawie skokowym (stopa),
  • koliste ruchy ramion w stawie barkowym,
  • delikatne krążenie biodrami ósemek lub okręgów,
  • skręty górnej części ciała względem części poniżej pasa.

Rehabilitacja dla seniorów to lepsze zdrowie i dłuższe życie naszych najbliższych

Nie powinniśmy czekać do poważnych urazów, na choroby czy zabiegi chirurgiczne, aby pomóc naszym bliskim. Pamiętajmy też, że w przypadku seniorów częstotliwość podejmowania aktywności powinna być częstsza. Osoby młodsze mogą z dużymi sukcesami trenować 2-3 razy w tygodniu. W przypadku seniorów najlepsza byłaby umiarkowana, aczkolwiek codzienna aktywność fizyczna. Podczas pracy z fizjoterapeutą określone zostaną również cele samego procesu rehabilitacji. Dzięki temu można będzie obserwować, jak systematyczne działania pozytywnie wpływają na poprawę komfortu życia dzień po dniu.

Reagujmy, zanim sytuacja stanie się trudna. Podnieśmy komfort życia naszych bliskich, zanim będzie to jeszcze cięższe. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze działania do stanu zdrowia. Zapraszamy na konsultację już dziś!

Skip to content