https://rehasopot.pl
Scroll Top
Rehabilitacja po udarze i nie tylko.

Niezależnie czy potrzebujesz rehabilitacji po udarze, czy rehabilitacji kręgosłupa. Zobacz, jak wygląda proces rehabilitacyjny dorosłych.

Rehabilitacja po udarze czy kręgosłupa kojarzy nam się z bardzo poważnym uszkodzeniem ciała. Cały termin rehabilitacji łączymy najczęściej z procesem poważnych uszkodzeń ciała. Często słyszy się, że jest to proces zarezerwowany dla pacjentów schorowanych lub dla sportowców po kontuzjach. Nie dajmy się zwieść obiegowej opinii! Czekając na poważny, nagły uszczerbek na zdrowiu możemy nawet nie zauważyć, jak bardzo obciążamy swoje ciało przy codziennych czynnościach.

Czym jest proces rehabilitacji? Rehabilitacja po udarze, kręgosłupa i nie tylko

Rehabilitacja to rodzaj leczenia, który pomaga pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Stosuje się ją nie tylko w przebiegu ciężkich chorób czy wypadków jak rehabilitacja po udarze mózgu. Często jest ona zalecana na przykład przy problemach z kręgosłupem u młodszych osób. Sama rehabilitacja może obejmować terapię ruchową, ćwiczenia, masaże i inne zabiegi. Celem jest przywrócenie pełnej sprawności fizycznej i umysłowej oraz pomoc w powrocie do codziennego życia w przypadku ciężkich urazów.

Rehabilitacja po udarze

Dla kogo zalecana jest wizyta w centrum rehabilitacji?

W czasach popularyzacji pracy zdalnej coraz więcej osób doświadcza problemów z bólem kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy na kanapie i brak ruchu powodują, że dopadają nas dolegliwości bólowe. Proces rehabilitacji jest zalecany również w przypadku pacjentów po urazach, takich jak skręcenia, naderwania i złamania. Może ona pomóc w uniknięciu komplikacji związanych z tymi urazami i przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia.

Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty, zwłaszcza jeśli zaczynamy odczuwać jakikolwiek ból. Nie tylko ból kręgosłupa czy poważne urazy powinien skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Każdy, kto pracuje fizycznie, przy biurku, lub prowadzi intensywny tryb życia, może nabawić się dolegliwości, na które pomoże wizyta u fizjoterapeuty.

Rehabilitacja sposobem na zdrowie nie tylko w przypadku choroby

Jeśli zauważamy jakikolwiek dyskomfort i pobolewania w codziennych czynnościach – jest to znak, aby udać się na konsultację do specjalisty. Zgłoszenie na terapię do fizjoterapeuty w momencie ostrego bólu kręgosłupa nie rozwiąże problemu jedną wizytą. Wizyta w momencie bólu zagryzanego tabletkami to skrajność, do której nie powinniśmy dopuścić. Prawda jest taka, że każdego z nas mogą dotknąć dolegliwości wynikające z trybu życia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że na przykład obciążamy i wykrzywiamy kręgosłup w codziennych czynnościach. W ten sposób uszkadzamy go powoli, aczkolwiek systematycznie.

Oczywiście rehabilitacja sama w sobie kojarzy się nam przede wszystkim z poważnymi urazami jak leczenie pacjentów po udarze mózgu czy rehabilitacja kręgosłupa u osób po wypadkach. Są to słuszne skojarzenia. Pacjenci z tak poważnymi urazami czy chorobami potrzebują terapii, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednak osoby zdrowe, stosując zapobiegawczą terapię manualną u specjalisty, mogą zapobiec większym problemom zdrowotnym w przyszłości, nie tylko pozbywając się aktualnego bólu kręgosłupa czy kończyn.

Rehabilitacja po udarze

Jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu?

Udar mózgu jest to zjawisko, w którym dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew w danych regionach mózgu. W związku z brakiem krwi, a tym samym niedotlenienia danego obszaru mózgu, dochodzi do jego obumarcia. W takiej sytuacji, podjęcie rehabilitacji po udarze mózgu jest kluczowa forma leczenia pacjenta. W przypadku tak ciężkiego wypadku jest to proces niezbędny do odzyskania sprawności. Proces leczenia po udarze mózgu powinna być podjęta jak najszybciej od wystąpienia samego zdarzenia. Czas jest kluczowym czynnikiem ozdrowienia.

Pierwszym etapem jest terapia po udarze mózgu prowadzona w szpitalu, na oddziale udarowym. Tam prowadzona jest terapia manualna, kinezyterapia, fizykoterapia i terapia farmakologiczna. W następnej kolejności pacjent po udarze mózgu kierowany jest do domu, gdzie powinien kontynuować leczenie. Zakres podejmowanych czynności powinien zostać ustalony z lekarzem prowadzącym. Proces może być kontynuowany zarówno w domu, jak i w prywatnym ośrodku rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty.

Dzięki dobrej plastyczności mózgu, pacjenci po udarze mózgu dochodzą do siebie średnio w czasie 3 do 6 miesięcy. Tak więc w trosce o swoich najbliższych nie czekaj – skieruj ich jak najszybciej na proces rehabilitacyjny po doznanym udarze mózgu.

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

Dla odmiany, rehabilitacja kręgosłupa jest najpopularniejszą terapią w ośrodkach rehabilitacyjnych. Dolegliwości związane z kręgosłupem dotykają zarówno dzieci, osoby młode, jak i seniorów. Nie możemy również mylić rehabilitacji kręgosłupa z chwilowym zaleczaniem czy uśmierzaniem bólu. Proces ten jest terapią ciągłą dla pacjentów, których dotknęły już pierwsze dolegliwości bólowe. Ból wynika nie tylko z urazów czy procesu starzenia tkanek. Często rehabilitacja kręgosłupa jest niezbędna po wielu latach zaniedbań tej części naszego ciała.

Pierwszą częścią przed podjęciem terapii jest diagnoza. Specjalista w ośrodku rehabilitacji ocenia stan zdrowia, a także obszary problematyczne podczas badania fizycznego. Najczęściej w rehabilitacji kręgosłupa stosowana jest terapia manualna. Daje ona największe pole działań dla fizjoterapeuty. Polega ona na stymulowaniu odpowiednich mięśni przy kręgosłupie, a także na działaniach rozciągających i wzmacniających. Fizjoterapeuta ma również rolę edukatora. Pokazuje pacjentowi, jakie ćwiczenia terapii manualnej może wykonać samodzielnie w domu, aby kontynuować lub wzmocnić proces rehabilitacji kręgosłupa.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty - rehabilitanta. Czego się spodziewać?

Niezależnie czy doskwierają nam bóle kręgosłupa, czy nasz bliski jest po udarze – podczas pierwszej wizyty zawsze otrzymamy wsparcie dopasowane do stanu zdrowia. W pierwszej kolejności specjalista przeprowadzi z nami wywiad. Dzięki znajomości historii choroby dopasuje najlepsze działania do naszego stanu i możliwości. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dokumentacji medycznej, zdjęć RTG i wszelkich informacji na temat przebiegu naszych chorób, jeśli takie posiadamy.

Po pełnym wywiadzie przejdziemy do badania funkcjonalnego. Pozwoli to na określenie zakresu problemu u pacjenta. Do tej części warto przygotować się również pod kątem odzieży. Jeżeli będziemy wykonywać ćwiczenia fizyczne, pamiętajmy o wygodnym stroju sportowym. Jeśli terapia ma być ukierunkowana na masaż – należy zadbać o bieliznę, w której będziemy czuć się komfortowo. Warto pamiętać również o zachowaniu higieny przed wizytą, a także przygotowaniu skóry do zabiegu. Zbyt obfite nakremowanie ciała może utrudnić zabieg czy badanie funkcjonalne pacjenta.

Ból kręgosłupa i kończyn od siedzenia za biurkiem, urazy, pacjenci po udarze, czy stany pooperacyjne – rehabilitacja i fizjoterapia są skierowane do każdego. Nie czekaj na poważny wypadek, już dziś zadbaj o swój komfort życia w centrum rehabilitacji. Nasi specjaliści czekają na Twoje zgłoszenie.

Skip to content