https://rehasopot.pl
Scroll Top

NEUROLOGOPEDA DZIECIĘCY I DLA DOROSŁYCH – KIEDY NALEŻY WYBRAĆ SIĘ DO SPECJALISTY?​

Neurologopeda dziecięcy i dla dorosłych – kiedy należy wybrać się do specjalisty? Logopedia sama w sobie kojarzy nam się z dziedziną wspierającą mowę. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ pracą logopedów jest diagnostyka i terapia wszelkich wad wymowy.

Czym zajmuje się neurologopeda?

Neurologopeda to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnych zaburzeń neurologiczno-komunikacyjnych. Jego zadaniem jest także pomoc w rehabilitacji pacjentów oraz przywróceniu sprawności. Wbrew pozorom, neurologopedia nie jest tylko dla dzieci. Również dorośli mogą skorzystać z jej pomocy. Oczywiście, konieczne jest wybranie odpowiedniego lekarza i dopasowanie metod leczenia do wieku pacjenta.

Neurologopeda a logopeda - jaka jest różnica?

Logopedzi i neurologopedzi dziecięcy i dorosłych są specjalistami, którzy mogą pomóc pacjentom w leczeniu wad wymowy. Te zawody nie są jednak tożsame. Logopedia jest ogólną dziedziną, zajmującą się leczeniem zaburzenia mowy, jak np. afazja. Logopedzi mogą dzielić się na różne specjalizacje kierunkowe jak właśnie neurologopedia, oligofrenologopedia, czy onkologopedia.

Neurologopedzi są więc ścieżka specjalizacyjną dla logopedów. Zajmują się oni leczeniem wad wymowy, których źródłem jest opóźnienie w rozwoju lub uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzą terapię zaburzeń rozwoju u dzieci, jak i problemami u dorosłych pacjentów. Zaburzenia i problemy u dzieci mogą wynikać z problemów okołoporodowych, niepełnosprawności intelektualnych lub całościowym zaburzeniem rozwoju. W razie potrzeby specjalista w centrum przeprowadzi również diagnostykę samych zaburzeń. Metody pracy neurologopedy są dostosowane do konkretnego zaburzenia lub trudności danego pacjenta.

Neurologopeda dziecięcy

Kiedy zgłosić się na konsultacje do neurologopedy dziecięcego lub dla dorosłych?

W przypadku uszkodzeń u osób dorosłych wiemy, że zgłoszenie do centrum logopedii lub gabinetu neurologopedy powinno nastąpić po urazie, lub wypadku. W przypadku dzieci jednak może nie być to tak oczywiste. Należy pamiętać, że czas i szybka reakcja mają największe znaczenie przy pracy terapeutycznej. Im szybciej zauważymy niepokojące nas sygnały czy problemy i zgłosimy malucha do centrum logopedycznego, tym większa szansa na poprawny rozwój. Wiele osób nawet nie myśli o tym, że do specjalisty można zgłosić nie tylko starsze dzieci, ale nawet niemowlaki, które jeszcze nie mówią.

Do najczęstszych problemów zgłaszanych do specjalisty u dzieci należą:

  • uszkodzenia i zaburzenia neurologiczne, które przeszkadzają w prawidłowym rozwoju mowy
  • spektrum autyzmu i zespół Aspergera
  • zespoły genetyczne, np. zespół Downa
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • grupa ryzyka ciążowego i okołoporodowego (np. np. wcześniactwo)
  • problemy z przyjmowaniem pokarmów, w tym ssanie mleka lub rozdrabnianie pokarmów
  • nadmierne ślinienie się, lub brak oddychania przez nos
  • rozszczepienie podniebienia, lub wargi
  • mutyzm całkowity/wybiórczy u dwulatków, lub starszych dzieci
  • zaburzenia i wady wymowy
  • opóźniony rozwój mowy i psychoruchowy
  • brak rozwijania funkcji niezbędnych do późniejszej nauki mowy (np. gaworzenie)


Jeśli zauważymy lub zdiagnozowano u naszych dzieci którekolwiek z zaburzeń powyżej – powinniśmy jak najszybciej udać się do centrum terapii logopedycznej.

Neurologopeda dziecięcy

Metody i techniki wykorzystywane przez neurologopedę

Wstępna diagnoza w centrum pozwala na dobranie adekwatnych metod i technik dla pacjenta. Niezależnie czy mówimy tu o neurologopedzie dziecięcym, czy dla dorosłych – dobry specjalista posługuje się szeroką gamą działań terapeutycznych. Ważne jest, aby aktywować jak najwięcej ośrodków w aparacie mowy. Do tego celu neurologopeda stosuje ćwiczenia:

  • głosowe
  • słuchowe
  • oddechowe


Nie każdy pacjent jest w stanie wykonywać takie ćwiczenia bez dodatkowego wsparcia w postaci masażu logopedycznego. Co do samych metod, w ramach zajęć z neurologopedą może on wykorzystywać:

  • integrację sensoryczną,
  • metodę krakowską,
  • metodę werbo-tonalną.

 

Częstotliwość i długość sesji w centrum jest indywidualna. Wszystko zależy od tego, z jakimi trudnościami się mierzymy. Praca z osobą dorosłą po udarze będzie zupełnie inna niż na przykład z dzieckiem w spektrum autyzmu. Niezależnie od problemu, warto umówić konsultację ze specjalistą i porozmawiać o trudnościach.

Jeśli widzisz jakiekolwiek niepokojące symptomy u swojego dziecka – zgłoś się do specjalistów w centrum nowoczesnej rehabilitacji Reha Sopot. Pozwól nam pomóc sobie i swojej rodzinie.

Skip to content