https://rehasopot.pl
Scroll Top

NEUROLOGOPEDA DZIECIĘCY I DLA DOROSŁYCH ROZWIĄZANIEM PROBLEMÓW WYMOWY O PODŁOŻU NEUROLOGICZNYM​

Neurologopeda dziecięcy i dla dorosłych rozwiąże problemy mowy o podłożu neurologicznym. Mowa odgrywa kluczową rolę w komunikacji społecznej i wyrażaniu siebie, a jej zaburzenia bywają bardzo dokuczliwe w życiu socjalnym i zawodowym. Do zaburzeń mowy może dochodzić zarówno w wyniku wad wrodzonych, jak i urazów czy chorób. Same zaburzenia neurologiczne są obszernym tematem, a specjalistów związanych z tą specjalizacją wciąż brakuje i każde centrum medyczne odczuwa ich brak. 

Neurologopeda dziecięcy i dorosłych - czym różni się od logopedy i jakie zaburzenia mowy leczy?

Logopeda zajmuje się wadami mowy. Do takich problemów zalicza się przykładowo brak wymawiania litery „r”, niewyraźne mówienie, czy jąkanie się. Lekarz logopeda sprawdza podczas terapii prawidłową pracę aparatu mowy, nawyki, wzorce i odruchy (np. przełykanie, oddychanie,). Oprócz samej mowy bada również sprawność aparatu słuchu.

Neurologopeda dziecięcy i dorosłych jest specjalistą zajmującym się zaburzeniami neurologicznymi, które mają wpływ na mowę. Różni się od logopedy tym, że ma on większe kompetencje w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu nerwowego powiązanych z mową. Neurologopeda dzieci i dorosłych może również pomagać pacjentom w przywracaniu funkcji poznawczych. 

neurologopeda dziecięcy

Neurologopeda dziecięcy - kiedy należy zgłosić się na wizytę?

Dużo osób zastanawia się kiedy zgłosić siebie lub dziecko do neurologopedy. Często bagatelizuje się ten temat i stwierdza, że jest za wcześnie lub za późno. Wizyta diagnostyczna i terapia u specjalisty neurologopedii może być zastosowana w każdym momencie życia dziecka lub dorosłego. Już u noworodka budzą się pierwsze odruchy jak ssanie czy połykanie. Na tym etapie możemy zaobserwować czy te podstawowe funkcje przebiegają prawidłowo. W czasie niemowlęcym można zaobserwować trudności z gryzieniem, żuciem czy pobieraniem pokarmu z łyżeczki. W późniejszym czasie, kiedy dziecko uczy się mówić, łatwiej zauważyć lekkie nieprawidłowości w rozwoju jak zaburzenia mowy. Osoby dorosłe również nie musza martwić się, że „dla nich za późno”. W przypadku problemów neurologicznych wpływających na mowę należy śmiało umawiać wizytę u specjalisty.

Do najczęstszych problemów z jakimi należy zgłosić się do neurologopedy dziecięcego lub dla dorosłych należą:

  • jąkanie i problemy z wymową (nie wymawianie „r”, seplenienie)
  • zaburzenia w odruchach połykania / gryzienia / żucia / oddychania u niemowląt i dzieci
  • opóźnienie w rozwoju i dojrzewaniu dziecka (np. brak gaworzenia powyżej 6 miesiąca życia)
  • dziecko nie chce jeść ze względu na możliwości fizyczne
  • uszkodzenia OUN u dzieci i dorosłych skutkujące problemami z wysłowieniem się
  • afazje i dyzartie u osób dorosłych
  • choroby neurologiczne postępujące w rozwoju z wiekiem (Alzheimer, Parkinson)
  • stwardnienie zanikowe boczne (SLA)
  • mutyzm wybiórczy u dzieci i dorosłych
  • wszelkie urazy i wypadki wskutek czego pogorszyły się funkcje związane z aparatem mowy 
neurologopeda dziecięcy i dorosłych

Jakie metody i techniki stosuje neurologopeda?

Neurologopedzi dziecięcy i dorosłych poruszają się w dziedzinie, która wciąż się rozwija. Powstaje coraz więcej metod, teorii i możliwości diagnozy i terapii zaburzeń neurologicznych mowy.

Podczas wizyty u specjalisty neurologopedii możemy spodziewać się zastosowania metod pracy, takich jak:

  • ustno-twarzowa terapia regulacyjna
  • metoda terapii dyna-lingua
  • metoda werbalno-tonalna
  • szkoła krakowska
  • integracja sensoryczna


Jeśli zastanawiasz się czy wybrać się do neurologopedy dziecięcego lub dla dorosłych, sprawdź w pierwszej kolejności objawy. Jeśli widzisz coś niepokojącego – niezależnie od tego czy proces diagnozy masz za sobą, warto skonsultować się z lekarzem neurologopedą. Nasi specjaliści w centrum Reha Sopot czekają, aby poprawić komfort Twojego życia. 

Skip to content