https://rehasopot.pl
Scroll Top

MEDYCZNY TRENING FUNKCJONALNY TWOIM CODZIENNYM SUKCESEM​

Trening funkcjonalny, zwany inaczej medycznym treningiem funkcjonalnym, jak sama nazwa wskazuje – jest częścią procesu rehabilitacyjnego. Początkowo stworzony z myślą o sportowcach, aktualnie coraz chętniej stosowany w codziennej fizjoterapii. Na czym dokładnie polega medyczny trening funkcjonalny, jakie ćwiczenia wchodzą w skład i kto powinien skorzystać z takiego treningu – na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Czym jest medyczny trening funkcjonalny?

Czym dokładniej jest trening medyczny funkcjonalny i kto może go wykonywać? Sam medyczny trening funkcjonalny to określenie treningu specjalistycznego. Jest on jedną z odmian treningu funkcjonalnego. Sam trening funkcjonalny jest stosowany ogólnorozwojowo. Medyczny trening funkcjonalny natomiast stosowany jest celem powrotu do pełnej sprawności po urazach i operacjach. Są to ćwiczenia wymagające wiedzy medycznej. Dlatego też, aby stosować ten rodzaj treningu, należy zgłosić się do doświadczonego trenera personalnego lub fizjoterapeuty.

Specjalista dostosuje program ćwiczeń do możliwości i potrzeb każdego uczestnika. Każdy program treningowy ustalany jest po wywiadzie i badaniu fizykalnym. Dla pełnego bezpieczeństwa pacjenta stosowane są również standardy Ortopedycznej Terapii Manualnej.

Mówiąc ogólnie, medyczny trening funkcjonalny mogą prowadzić jedynie fizjoterapeuci i trenerzy z odpowiednimi uprawnieniami. Powodem jest to, że wymaga on nie tylko znajomości zagadnień treningu personalnego, ale i technik rehabilitacji.

Trening funkcjonalny

Jakie są wskazania do medycznego treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny ma za zadanie przywrócenie do pełnej sprawności pacjentów po przebytych operacjach czy kontuzjach stawów, kości i mięśni. Główną grupą korzystającą z tego typu ćwiczeń są sportowcy. Pomaga on bowiem w szybki, acz bezpieczny sposób przywrócić pełną ruchomość stawów i mięśni. Doświadczony trener lub fizjoterapeuta przekaże również wiedzę, jak unikać kontuzji w przyszłości. Trening ten nie jest jednak dedykowany jedynie sportowcom chcącym wrócić do pełnej sprawności ciała po kontuzjach.

Ćwiczenia treningu funkcjonalnego mogą pomóc również pacjentom walczącym z otyłością lub osteoporozą. Zwykłe ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez takie osoby mogą nadwyrężać ciało, zwłaszcza nierozruszane mięśnie. Dodatkowo może doprowadzić do przeciążenia stawów. Ze względu na inną budowę tkanek czy większe obciążenie stawów, warto trening przeprowadzać pod okiem fizjoterapeutów lub doświadczonych trenerów. Pomogą oni na większe wyczucie własnego ciała, a co za tym idzie na bezpieczniejsze wykonywanie treningów i efektywniejsze ćwiczenia.

Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym będą również pomocne dla osób powracających do zdrowia po poważnych operacjach i zabiegach. W zakres tych działań wchodzi przywracanie pełni ruchów u osób z protezami stawów, po operacjach ortopedycznych. W takich sytuacjach pacjent musi nauczyć się od podstaw ruchów mięśni i pracy ze swoim ciałem.

Jak większość treningów, również trening funkcjonalny jest świetnym pomocnikiem w pozbyciu się bólu. Szczególną uwagę można zwrócić na ćwiczenia pomagające przy bólu stawów i kręgosłupa. Trening ten pomaga na dolegliwości związane z siedzącym trybem pracy lub pracą fizyczną. Obecnie w dobie popularnej pracy zdalnej wszelkie bóle stawów czy pleców towarzyszą wielu osobom młodym. Warto zadbać o ten aspekt i zgłosić się do trenera lub fizjoterapeuty, celem profilaktyki wad zwyrodnieniowych.

Trening funkcjonalny

Jak wygląda medyczny trening funkcjonalny? Czy możemy wykonywać takie ćwiczenia samodzielnie w domu?

Pierwszą rzeczą, jakiej doświadczymy podczas wizyty u fizjoterapeuty lub trenera, jest diagnostyka testem FMS. Jest to test pozwalający ocenić ogólne problemy pacjenta, w tym najsłabsze punkty mięśni, stawów, czy problemy ruchowe. Jest to narzędzia diagnostyczne, które dostarcza naszemu fizjoterapeucie ogromną ilość informacji na temat naszego ciała i jego słabości. Dzięki niemu może on określić zakres problemu, a także plan treningu i konkretnych ćwiczeń. Diagnostyka poprzez test FMS może być wykonana również na osobach zdrowych, celem profilaktyki.

W kwestii samego treningu funkcjonalnego to metody stosowane podczas treningu zależą od problemu określonego przy diagnostyce. To, czego możemy być pewni, to ćwiczenia mające na celu wzmocnienie naszych mięśni i poprawa wzorców ruchowych. Niezależnie od tego, z czym się zgłaszamy, ćwiczenia funkcjonalne wzmacniają mięśnie zarówno u pacjentów po urazach, jak i osób zdrowych, chcących poprawić swoją aktualną jakość życia. Są to ćwiczenia zaczerpnięte z różnych treningów fitnessowych, z zakresu pilates czy jogi.

Poza ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie i koordynację ruchów dochodzą ćwiczenia siłowe. Na koniec warto wspomnieć o ćwiczeniach zwiększających mobilność stawów i poszerzanie zakresu ruchów. Wszystko dobrane indywidualnie do potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej.

Trening funkcjonalny w domowym zaciszu

Po kilku sesjach z fizjoterapeutą, w zależności od stanu pacjenta, trening może być również kontynuowany poza ośrodkiem rehabilitacji. Przy pomocy zwykłych ciężarków możemy wykonywać na przykład ćwiczenia z martwym ciągiem z zakresu działań siłowych. Można również stosować profilaktyczną gimnastykę jak ćwiczenia skrętów tułowia lub przysiadów z obciążeniem w postaci piłki w dłoniach.

Pamiętajmy jednak, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia w domu, skonsultować to ze specjalistą. Znając nasze ciało, to właśnie trener dopasuje najlepsze ćwiczenia do stosowania samodzielnie w domu.

Korzyści, jakie płyną z pomocy profesjonalnych fizjoterapeutów

Medyczny trening funkcjonalny może pomóc na wielu płaszczyznach. Ćwiczenia te pomagają zarówno w rekonwalescencji pooperacyjnej, jak i w odzyskaniu sprawności mięśni i stawów po urazach. Będzie świetny zarówno w celu uzupełnienia procesu rehabilitacji, jak i codziennego treningu osób zdrowych.

Podsumowując, trening ten może:

  • pomóc przywrócić funkcjonowanie i sprawność po kontuzjach i operacjach
  • pomóc w powrocie do ćwiczeń po dłuższej przerwie
  • pomoc w optymalizacji ruchomości ciała i motoryki
  • zmniejszyć przeciążenia mięśni i stawów, a co za tym idzie – uniknąć kontuzji
  • zwiększyć efektywność i poprawiać osiągi w uprawianych sportach
  • pomóc pozbyć się bólu kostno-stawowego i pleców poprzez poprawę stabilności centralnej
  • poprawić ogólną wydolność organizmu i wzmocnić siłę mięśniową


Warto pamiętać, że pozbycie się dolegliwości bólowych czy zwiększenie wydajności organizmu to tak naprawdę poprawa jakości naszego życia. Już dziś sprawdź, jak zmieni się Twój codzienny komfort po kilku sesjach treningu funkcjonalnego. Nasz zespół specjalistów czeka na Ciebie.

Skip to content