https://rehasopot.pl
Scroll Top

Joga na kręgosłup czy joga nidra?

JOGA NA KRĘGOSŁUP CZY JOGA NIDRA? TECHNIKI RELAKSACYJNE I JOGA JAKO RELAKSACJA NA STRES

Jak radzić sobie ze stresem czy niekorzystnymi skutkami pracy biurowej w dzisiejszych czasach? Możemy oczywiście sięgnąć po rozwiązania jak masaż relaksacyjny czy wizyta u kosmetyczki.  Ale nie bez powodu to właśnie joga zyskuje coraz większe uznanie w pomocy z walką ze stresem. Do wyboru jest wiele praktyk, które można dopasować do swoich potrzeb i preferencji — od jogi na kręgosłup po jogę twarzy czy jogę nidry. Każda z tych form ma swoje indywidualne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Prawie każda może być też dobrą techniką relaksacji na stres. Jeśli chcesz dokładniej przyjrzeć się każdemu z tych rodzajów jogowania i dobrać coś dla siebie — przeczytaj nasz tekst do końca!

Joga a techniki relaksacyjne na stres — czym się różnią? Czy można je łączyć?

Prawda jest taka, że joga i techniki relaksacyjne na stres idą ze sobą ściśle w parze. Niezależnie od tego, czy jest to joga nidra, klasyczna czy jakakolwiek inna — jest to praktyka uważności. Relaksacja na stres jest czynnością, która najczęściej kończy praktykę jogi. Wykonuje się ją wtedy na leżąco w odróżnieniu od aktywnej, intensywnej praktyki jogi. Jednak lekka praktyka jogi może również zostać zaliczona jako relaksacja na stres. Istnieje nawet osobna praktyka, o której napiszemy dalej — joga relaksacyjna. Tę praktykę można śmiało zakwalifikować do technik relaksacyjnych na stres.

Jak więc widzimy — są to płynne pojęcia, które mogą, aczkolwiek nie muszą się przenikać w materii relaksacji i jogi na co dzień.

joga

Joga twarzy, na kręgosłup, a może joga nidra — Którą wybrać?

Rodzajów jogi jest wiele, tak, jak i ciężko spamiętać nam nazwy ich odmian. Główne rodzaje jogi, z jakimi spotkamy się, podczas poszukiwań informacji w internecie to: Ashtanga, Kundalini, joga Iyengara, Sivananda, Bikram, Acroyoga czy joga hormonalna. Oczywiście nazwy te w większości niewiele mówią osobie, która nie jest „w temacie”. Dlatego też postaramy się przybliżyć najważniejsze jej rodzaje, klasyfikując je pod kątem potrzeb osoby praktykującej, a nie pod kątem ich nazw 🙂

Joga dla początkujących 

Można powiedzieć, że joga dla początkujących jest to podstawowy poziom treningu uważności. Joga dla początkujących to głównie ćwiczenia wyciszające, które polegają na skupieniu uwagi na oddechu i ciele. To doskonała metoda do nauki podstawowych postaw jogi: przyjmowanie postaw ciała i utrzymywanie tych pozycji przez określony czas. Ćwiczenia te są łatwe do wykonania i mogą służyć również jako techniki relaksacji na stres i zmniejszenia napięcia w ciele.  Poprawiają elastyczność ciała i mogą pomóc przy zmniejszeniu bólu pleców. Joga dla początkujących może również być dobrą metodą do poprawy koncentracji i uważności. To doskonały sposób na rozpoczęcie swojej podróży z jogą!

joga nidra

Joga klasyczna

Klasyczna joga to bardziej zaawansowana praktyka oferująca szerszy wgląd w filozofię jogi. Obejmuje bardziej złożone pozycje. Pomaga dzięki temu osiągnąć pełniejsze zrozumienie siebie oraz większą świadomość ciała. Podczas klasycznej jogi można trenować różne pozycje, aby doskonalić i rozciągać ciało. Wprowadzenie do tej praktyki technik oddechowych i medytacji pomaga w osiągnięciu pełniejszej świadomości stanu emocjonalnego i likwidowaniu napięcia. Wykonywanie tych ćwiczeń codziennie może pomóc w poprawieniu ogólnego samopoczucia. Zalecamy go zatem wszystkim, którzy chcą ulepszyć swoje ciało, zdrowie, wzmocnić mięśnie, jak i duchowy dobrostan.

Joga na kręgosłup

Jak wiemy, w czasach pracy zdalnej i coraz częstszej pracy siedzącej ból pleców zaczyna być coraz większym „standardem” życiowego dyskomfortu. Siedzenie 8, a nawet 10 godzin dziennie przed komputerem nie jest naturalną pozycją, do której stworzono ludzkie ciało. Praktyka jogi na kręgosłup jest skuteczną metodą wzmacniania mięśni dolnej części pleców, mięśni krzyżowych i odcinka lędźwiowego. Ta metoda jogi może być świetnym sposobem na poprawienie postawy, złagodzenie bólu pleców i stresu. 

Praktyka skupiona na kręgosłupie pomaga również w uniknięciu potencjalnych urazów. Dzięki wzmocnieniu mięśni mamy mniejsze szanse na kontuzję czy uraz kłopotliwych sfer kręgosłupa.

Joga twarzy

W przeciwieństwie do jogi klasycznej czy kręgosłupa, joga twarzy skupia się na zupełnie innym aspekcie zdrowia. Tego typu ćwiczenia skupiają się w pierwszej kolejności na aspekcie estetycznym. Joga twarzy wykorzystuje gimnastykę mięśni twarzy, aby pomóc stworzyć bardziej promienny i młody wygląd. Tego rodzaju ćwiczenia są bezpieczne dla każdego, kto je praktykuje. Pomagają one nie tylko utrzymać piękny wygląd skóry. Poprawiają również ukrwienie skóry, a co za tym idzie — regenerację. Poza tym ćwiczenia te pozwalają na odprężenie mięśni twarzy — co jest ważne dla zapobiegania powstawania zmarszczek 😉

Joga relaksacyjna

Joga relaksacyjna w odróżnieniu od jogi kręgosłupa czy twarzy skupia się naszym umyśle i ciele jako całości, a nie konkretnych mięśniach czy estetyce. Jest to rodzaj praktyki, który podobnie do jogi nidry (o której przeczytasz dalej) skupia się na wyciszeniu naszej duszy i umysłu.
Aby osiągnąć maksymalny efekt relaksacji, ćwiczenia te obejmują oddech i medytacje oraz odpowiedni dobór pozycji jogi. Obejmuje, podobnie jak joga snu (nidra) przede wszystkim pozycje leżące i siedzące. W bezruchu można poczuć głęboki spokój i uwalnia się od stresu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ponadto nie odczuwamy żadnego bólu kręgosłupa ani innych narządów, co mogłoby rozpraszać.

joga nidra

Joga nidra

Joga nidra, inaczej nazywana jogą snu, jest bardzo ciekawą techniką relaksacji na stres, o której warto wspomnieć, chociażby dlatego, że joga ta bardzo wyróżnia się na tle pozostałych praktyk. Samo słowo nidra oznacza z hinduskiego „sen”. Dlatego właśnie tantryczna joga nidra jest nazywana jogą snu. Jest to metoda bardziej pasywna, skupiająca się na podróży wewnętrznej po własnym ciele. Joga nidra jest odpowiednia dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie doświadczenia. Czyni ją to doskonałą techniką relaksacji na stres nawet dla osób w podeszłym wieku. 

Jak już wspominaliśmy, nie bez powodu joga nidra jest nazywana snem jogina. Joga nidra może być praktykowana w pozycji siedzącej lub leżącej. Jej celem jest całkowite rozluźnienie ciała i umysłu, a także stworzenie przestrzeni wewnętrznego spokoju. Podczas praktyki jogi nidry ćwiczymy uważność, doprowadzając do stanu głębokiego relaksu i oczyszczenia myśli. Sesja polega na przyjęciu najwygodniejszej pozycji (najczęściej leżącej) i wsłuchiwaniu się w głos prowadzącego. W tej wygodnej pozycji jesteśmy prowadzeni przez własne ciało, uczymy się w nie wsłuchiwać. Joga nidra jest zarówno świetnym sposobem relaksacji na stres, jak i najbliżej jej do praktyki medytacji ze wszystkich praktyk jogi. Przyjęcie „snu jogina” podczas jogi nidry wycisza umysł, dodaje nam naturalnej, wewnętrznej radości i spokoju. Joga snu działa więc jako swoista relaksacja na stres i napięcia emocjonalne, jak i pomaga połączyć się z naszym ciałem.

joga nidra i kręgosłup korzyści

Jaki korzyści możemy wyciągnąć z praktyki jogi i relaksacji?

Korzyści, jakie płyną z praktykowania jogi, niezależnie od tego, czy jest to joga nidra, na kręgosłup czy relaksacyjna na stres, są naprawdę zdumiewające.

To, co możesz wyciągnąć dla swojego zdrowia z praktyki jogi, to:

• Głęboka relaksacja, poprawa nastroju, zmniejszenie napięcia emocjonalnego
• Wspomaganie regeneracji organizmu, dotlenienie, pogłębienie oddechu
• Harmonia ciała i umysłu, uwolnienie i zwiększenie potencjału ciała
• Regulacja układu nerwowego i pokarmowego, stanów zapalnych wynikających ze stresu
Likwidacja napięć mięśni ciała oraz redukcja bólu kręgosłupa
Wspomaganie leczenia depresji, stanów lękowych, nerwic i uzależnień 
• Wspomaganie przy zaburzeniach pamięci i zwiększenie koncentracji
• pomoc przy regulacji snu

Niezależnie od tego, czy Twoim problemem jest ból mięśni pleców i kręgosłupa, brak harmonijnego snu, czy napięcia emocjonalne — wypróbuj jogę. Dopasuj metodę do swoich potrzeb. Czy będzie to joga snu nidry, czy na kręgosłup — ćwiczenia w praktyce jogi mogą realnie pomóc Ci w wielu dolegliwościach życia codziennego. W końcu komu z nas nie potrzeba więcej relaksacji na stres w dzisiejszych czasach?

Skip to content