Fizjoterapeuta - co robi, kim jest i kiedy może nam pomóc?
Fizjoterapeuta – co robi, jaki zakres działań podejmuje i kiedy może nam pomóc? Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem, profilaktyką i rehabilitacją różnego rodzaju chorób i schorzeń. Fizjoterapeuta jest specjalistą w tej dziedzinie. Może on pomagać ludziom poprzez udzielanie porad dotyczących ćwiczeń fizycznych oraz stosowanie adekwatnych technik.
Kim jest fizjoterapeuta i co robi?
Fizjoterapeuta może skutecznie zaradzić problemom bólowym, w chorobach ograniczających motorykę, po urazach czy w podnoszeniu sprawności fizycznej. Fizjoterapeuta jest specjalistą, który za pomocą wielu technik i narzędzi pomaga w powrocie do sprawności narządów ruchu pacjenta. Jeśli całkowita poprawa sprawności i powrotu do zdrowia jest niemożliwa, zadaniem fizjoterapeuty jest podniesienie sprawności danej osoby na tyle, na ile to jest możliwe i zniwelowanie bólu.
Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?
Często pojęcia rehabilitacja i fizjoterapia są stosowane zamiennie, jednak nie jest to to samo. Rehabilitacja to szerokie pojęcie terapii, w której skład wchodzi wiele działań. Może to być leczenie farmakologiczne, zabiegi fizjoterapii, a także terapia psychologiczna. Jest to zestaw działań, które mają na celu poprawę dobrostanu i komfortu jednostki.
Fizjoterapia jest więc częścią rehabilitacji, jednakże nie jest jej całkowitym zamiennikiem.
Metody leczenia fizjoterapeuty
Współcześnie fizjoterapia jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Dzięki temu fizjoterapeuci mają coraz szerszy wachlarz metod i zabiegów, jakie mogą stosować przy leczeniu pacjentów.
Do najczęściej stosowanych metod leczenia i zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów na pacjentach należą:
- masaże i terapie manualne
- metoda IBITA Bobath dla dorosłych i NDT-Bobath dla dzieci
- metoda PNF
- kinezyterapia
- terapia poprzez gimnastykę leczniczą, zajęcia na basenie czy hydroterapia
- kąpiele lecznicze
- terapia leserami
- terapia ultradźwiękami
- terapia magnetyczna
- terapia elektryczna poprzez stymulację mięśni
- krioterapia i terapia cieplna (okłady z lodu, masaż lodem, gorące okłady z wosku parafinowego)
- kinesiotaping
- pinopresura
- suche igłowanie
- terapie mięśniowo – powięziowe
Kiedy powinniśmy zgłosić się i jakie korzyści przynosi praca z fizjoterapeutą?
Nie istnieją sztywne zalecenia co do tego kto powinien skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Na zabiegi z tego działu rehabilitacji może zgłosić się każdy, kto ma problem, odczuwa bóle, lub chce profilaktycznie sprawdzić lub poprawić kondycję swoich mięśni i stawów.
Ze względu na szeroki zakres pracy z narządami ruchu i nie tylko, praca z fizjoterapeutą jest wskazana dla sportowców w celu uzyskiwania lepszych osiągów i unikania kontuzji podczas ćwiczeń. Korzystają oni również z zabiegów takich jak masaże sportowe, aby rozluźnić mięśnie po treningach.
Większość osób korzystających z pomocy fizjoterapeuty są to niestety osoby, które zgłaszają się dopiero w przypadku urazu czy bólu. Pamiętajmy jednak, że rolą specjalisty od fizjoterapii jest również profilaktyka urazów, więc możemy zgłosić się na takie zabiegi w każdym momencie, nie tylko w przypadku odczuwania bólu.
Najczęstsze wskazania do pracy z fizjoterapeutą:
- pacjenci z bólami ortopedycznymi (bóle kręgosłupa, mięśni, stawów, itd.)
- pacjenci pooperacyjni (operacje kolana, kręgosłupa)
- osoby po kontuzjach sportowych
- pacjenci po zawałach serca i z problemami sercowymi
- choroby neurologiczne (Parkinson, Alzheimer, porażenie mózgowe)
- osoby uprawiające sport zawodowo chcące podnosić wyniki
- choroby przewlekłe (astma, odma płucna, cukrzyca, otyłość)
- pacjenci po udarze
- osoby chcące poprawić kondycję fizyczną
Jeśli chcesz wspomóc rehabilitację podczas bólu lub choroby, jak i dla ogólnej poprawy zdrowia skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty – zapraszamy do Reha Sopot. Nasi specjaliści są gotowi do pracy z Twoim ciałem i dla poprawy komfortu Twojego życia.