Dobry ortopeda od kolan, skoliozy czy innego schorzenia kręgosłupa lub kończyn? U nas dostępny od ręki!
Dobry ortopeda od kolan, skoliozy i innych schorzeń jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Wiedzą to zarówno zatroskani rodzice, jak i osoby starsze i sportowcy. Ortopedia jest dziedziną specjalistyczną, która kojarzy się ludziom przede wszystkim z leceniem kończyn dolnych. Jest to dobre skojarzenie, jednak praca z ortopedą to wiele szersze pojęcie i zakres działań. Od czego ortopeda jest, jakie choroby i chorzenia podlegają leczeniu i jak wygląda wizyta w centrum? Na te i inne pytania dotyczące zdrowia znajdziesz odpowiedź poniżej.
Ortopeda - od czego jest lekarzem i na czym polega jego praca?
Czym więc zajmuje się dokładniej lekarz ortopeda? Działalność ortopedy można określić jako ogólna praca z kręgosłupem i całym układem ruchu. Oznacza to, że nie zajmuje się on jedną, konkretną częścią ciała, a całym ośrodkiem ruchowym w naszym ciele. W skład tego układu wchodzą:
- szkielet kostny,
- układ więzadłowo-stawowy,
- układ mięśniowy
- powiązane z powyższymi układami nerwy, naczynia i tkanki
Praca ortopedy nie ogranicza się do diagnozy i leczenia schorzeń czy urazów. Jego zadaniem jest również profilaktyka przyszłych, potencjalnych niesprawności u pacjentów. Ze względu na rozległość wiedzy i działań podejmowanych względem pacjentów jest to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych specjalizacji lekarskich. Na co dzień lekarz ortopeda w centrum zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem pacjenta, w tym również leczeniem operacyjnym schorzeń, wad wrodzonych i nabytych, zmian zwyrodnieniowych i dysplazji. Dodatkowo zajmuje się również zakażeniami, stanami zapalnymi i infekcjami i stanami pourazowymi narządu ruchu, jak złamania i skręcenia stawów.
Wskazania do wizyty u ortopedy
Kiedy należy się zgłosić do lekarza ortopedy? Nie powinniśmy skupiać się jedynie na leczeniu u ortopedy dopiero w przypadku choroby, urazów, czy po operacjach. Od czego jest ortopeda poza leczeniem? Ważnym aspektem jego działań jest zakres profilaktyczno-diagnostyczny. Takie kontrole stanu pacjenta powinny być przeprowadzone dla utrzymania zdrowia dużo wcześniej.
Do głównych wskazań odbycia konsultacji w centrum ortopedycznym należą:
- złamania, zwichnięcia i skręcenia kości i stawów
- stany i choroby zwyrodnieniowe stawów
- stany zapalne kości i stawów
- wady wrodzone i nabyte kręgosłupa (np. skolioza)
- choroby i schorzenia kręgosłupa i stawów
- wady postawy, (np. płaskostopie)
- choroby i martwice kości (choroba Scheuermanna i Olliera)
- choroba Dupuytrena
- sztywność, drętwienie i mrowienie palców i kończyn
- przeciążenia stawów
- osłabienie mięśni i stawów
- nienaturalne wygięcia kolan
- choroby nowotworowe kości
- łokieć tenisisty
- urazy i stłuczenia w obrębie układu ruchu
- choroby i schorzenia więzadeł
- choroby i przykurcze mięśni i stawów wraz z ograniczeniem ruchomości
- zauważalne wygięcia kręgosłupa i kończyn
- zniekształcenia kości i stawów nabyte po urazach lub wrodzone
- nagłe obrzęki stawów
- pacjenci w stanach pooperacyjncyh kończyn i kręgosłupa
- choroby metaboliczne kości
- neuropatie i uszkodzenie nerwów obwodowych
Ortopeda - od czego zacząć i jak wygląda wizyta - badania, przygotowanie
Pierwsza wizyta u ortopedy – od czego zacząć i jak wygląda? Jeśli szykujemy się do odwiedzin lekarza ortopedy w centrum medycznym, należy pamiętać, aby przygotować się merytorycznie do takiej wizyty. Jest to spowodowane tym, że w pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi z nami dogłębny wywiad z pacjentem. Podczas wizyty należy dostarczyć swoją dokumentację medyczną, która może przydać się w wystawieniu diagnozy. Możemy spodziewać się pytań dotyczących przebytych urazów, operacji (np. kolan), czy nie mamy za sobą złamania kończyn i leczenia schorzeń układu ruchu. Warto pamiętać, że bez wywiadu lekarz ortopeda nie podejmie żadnych działań.
Po przeprowadzonym wywiadzie ortopeda może przeprowadzić badanie wstępne. Weryfikuje stan i ruchomość stawów takich jak kolana, kondycję kręgosłupa i układu szkieletowego. W następnej kolejności może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne jak przykładowo zdjęcia RTG złamania czy rezonans. Dopiero po przejściu powyższych punktów lekarz może wydać decyzję o konkretnym leczeniu pacjenta.
Metody leczenia ortopedy od kolan po kręgosłup
Nowoczesna ortopedia posiada spory wachlarz działań i sposobów leczenia. Ze względu na to, że jest to szeroka dziedzina medyczna, która zajmuje się zarówno stanami po operacjach, leczeniem urazów, jak i leczeniem schorzeń i wad postawy, wykorzystuje wiele metod i technik.
Chcąc rozwiązać problemy ze zdrowiem natury ortopedycznej, możemy przygotować się na wykorzystanie przez lekarza:
- leczenia farmakologicznego
- leczenia zachowawczego
- leczenia operacyjnego
- fizjoterapii – w tym może być zalecona elektroterapia, masaże ortopedyczne, elektroterapia lub ćwiczenia fizykalne
Metody leczenia zawsze są dobierane indywidualnie do danego schorzenia czy problemu pacjenta. Inne leczenie zostanie zaproponowane osobie z chorobą kręgosłupa, a inne w przypadku urazu kolana. Pamiętaj, aby zawsze stosować się dokładnie do zaleceń lekarza.
Chcąc wybrać dobrego lekarza lub centrum ortopedyczne, przede wszystkim należy sprawdzić opinie. Warto zapytać znajomych lub zweryfikować opinie w Internecie o danym miejscu czy osobie. Nie czekaj, już dziś zapisz się do naszego centrum na konsultację z ortopedą i stań na nogi po chorobie lub urazie.