https://rehasopot.pl
Scroll Top

Choreoterapia – poznaj terapię tańcem i ruchem.

Ruch to zdrowie — słyszeliśmy to nie raz. Jednak czy musi to oznaczać sport i konkretne ćwiczenia? Terapia i praca z ciałem nie musi oznaczać ćwiczeń sportowych. Coraz większą popularnością cieszą się formy kinezyterapii przez ćwiczenia umieszczone w choreoterapii. Sprawiają one więcej przyjemności i są bardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Jak takie zajęcia kinezyterapii tanecznej wyglądają w praktyce? W jakim celu się je stosuje? Jak terapia tańcem i ruchem działa na ciało i umysł małego człowieka? Sprawdźcie poniżej! Może zdecydujecie, że praca z ciałem poprzez choreoterapię jest idealnym rozwiązaniem dla Waszego malucha?

Co to jest choreoterapia, czyli czym jest terapia ruchem i tańcem?

Choreoterapia to forma terapii ruchem i tańcem. Jest to forma terapii polegająca na wykorzystywaniu ruchu ciała jako sposobu do wyrażania emocji i nie tylko. Zajęcia wykorzystują różne techniki i ćwiczenia taneczno-ruchowe, aby pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami. Terapia tańcem i ruchem może być stosowana zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej, u dzieci i osób dorosłych. 

Często wykorzystuje się tę formę kinezyterapii w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia emocjonalne, takie jak depresja, lęk, czy PTSD. Terapia tańcem i ruchem może również pomóc osobom z problemami fizycznymi. Do najczęstszych problemów należą choroby autoimmunologiczne i zaburzenia neurologiczne. Najlepsze efekty przynosi choreoterapia może stosowana w połączeniu z innymi formami ćwiczeń, takimi jak arteterapia

choreoterapia

Celem dziecięcej choreoterapii jest nie tylko zabawa

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ten rodzaj kinezyterapii, czyli terapia tańcem i ruchem może pomóc przy zaburzeniach emocjonalnych i problemach społecznych. Może być to również świetny sposób na napięcia fizyczne ciała i emocjonalny stres.

Choreoterapia może być szczególnie pomocna dla dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, ponieważ ta forma kinezyterapii może pomóc im wyrażać siebie w sposób bezpieczny i kontrolowany. Pod okiem czujnych specjalistów mogą poczuć się swobodnie i uwolnić potencjał ciała, a wraz z nim napięcia. Poprzez ćwiczenia taneczne i ruch, dzieci mogą uczyć się wyrażać siebie. Kinezyterapia pomaga radzić sobie ze swoimi emocjami i napięciami, ale i rozwijać zdrowe nawyki ruchowe. Nie jest to jednak jedyny cel i zastosowanie zajęć terapii tańcem i ruchem.

Sama choreoterapia może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych dzieci. Jest to bardzo ważne dla każdego młodego człowieka. Tym bardziej dla tych, którzy mają zaburzenia na polu komunikacyjnym. Dlatego też ćwiczenia ruchowe mogą być świetnym sposobem na oswojenie się z innym człowiekiem dla osób z lękami społecznymi. Wykazano również pozytywny wpływ zajęć na dzieci z zaburzeniami koncentracji i uwagi jak np. ADHD i autyzm, a także u dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Grupą, o której należy wspomnieć, a która może czerpać wiele pozytywnych efektów z terapii tańcem i ćwiczeniami z ciałem, są dzieci z problemami neurologicznymi. Traktując zajęcia jako sposób na rehabilitację zaburzeń neurologicznych, mały człowiek może rozwijać poprawne odruchy i nie tylko. Choreoterapia może pomóc w poprawie sprawności ruchowej i koordynacji u dziecka z problemami neurologicznymi. Do najczęstszych zaburzeń należą dyspraksja, zespół napięcia mięśniowego, porażenie mózgowe czy choroba Huntingtona.

choreoterapia

Korzyści wynikające z choreoterapii

Podsumowując, główne korzyści z pracy ciałem poprzez terapię tańcem i ruchem są wszechstronne. W zależności od potrzeb dziecka taka forma kinezyterapii może przynieść różne efekty. Do najczęstszych i najbardziej widocznych korzyści należą:

  • Poprawa zdolności motorycznych i koordynacji ruchowej.
  • Rozwój wyobraźni i kreatywności.
  • Poprawa umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych.
  • Ułatwienie wyrażania emocji i myśli, poprawa umiejętności radzenia sobie ze stresem
  • Poprawa samooceny i samoakceptacji.
  • Poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego.
  • Poprawa koncentracji i uwagi
  • Redukcja stresu i napięcia

Praca młodego człowieka z ciałem poprzez zabawy ruchowe może jak widać przynieść mnóstwo korzyści. Jest to aktywność dobra zarówno dla osób dotkniętych zaburzeniami, jak i dla dzieci całkowicie zdrowych. Pomaga nie tylko przy chorobach i zaburzeniach, ale i w uporządkowaniu lub ekspresji emocji.

Sprawdź, czy forma kinezyterapii poprzez zabawę odpowiada Twojemu dziecku — zapisz go w tym celu na zajęcia ruchowe w Reha Sopot pod okiem doświadczonych profesjonalistów!

Skip to content